Nowy numer 50/2019 Archiwum

Ostatnia taka podróż w tym roku przejdź do galerii

Przez całe wakacje pokazywaliśmy w "Gościu Tarnowskim" piękno naszej diecezji.

W dzisiejszym numerze „Gościa Tarnowskiego” zapraszamy do lektury tekstu „W dolinie Łososiny”.

To zapis ostatniej podróży dziennikarzy naszej redakcji z cyklu „Diecezja na wakacje”. W niedzielę 28 sierpnia prezentujemy kilka niezwykłych miejsc, które można zobaczyć w ciągu jednego dnia w okolicach Laskowej, w dolinie rzeki Łososiny.

Najpierw proponujemy odwiedziny pięknie położonej Hubertówki pod Jaworzem, a następnie wejście na wieżę widokową, która znajduje się nieopodal.

Niezwykle interesującym miejscem jest „Skansen na Jędrzejkówce” w Laskowej, gdzie zobaczymy, jak wyglądało życie mieszkańców tego regionu przez pryzmat tajemniczo wyglądających przedmiotów codziennego użytku. Po skansenie oprowadzali nas Barbara Jędrzejek i jej syn Grzesiek.

W podróży „zahaczyliśmy” o pięknie położony na szczycie jednego ze wzgórza nad Kamionką Małą cmentarz z I wojny światowej z drewnianą gontyną.

Byliśmy również w Strzeszynach, kiedyś wiosce założonej przez niemieckich kolonistów, a później zamieszkałej przez Polaków. Dzisiaj przez wieś wiedzie „Szlak tajnego nauczania”.

Na koniec sprawdziliśmy, co dzieje się w Ujanowicach. W miejscowym kościele parafialnym, gdzie wszystkich strzeże św. Michał Archanioł, zamieszkała kolonia podkowca małego, zagrożonego wyginięciem nietoperza.

W czasie podróży naszym przewodnikiem był Piotr Firlej, znawca regionu, a od niedawna promotor „Krainy Podkowca”. W tym roku pan Piotr został nominowany w konkursie „Wielkie Odkrywanie Małopolski” w kategorii „przewodnik”, zaś „Skansen na Jędrzejkówce” jako atrakcja turystyczna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama