Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pocieszeni niosą innym pociechę przejdź do galerii

W sanktuarium w Pasierbcu trwa odpust.

- Maryjnym miesiącem zwykliśmy określać i maj, i październik, ale z pewnością to samo możemy powiedzieć o miesiącu sierpniu - zauważył biskup Andrzej Jeż podczas sobotniej homilii 27 sierpnia, wskazując na sierpniowe święta maryjne, fenomen pielgrzymowania, rocznice patriotyczne, a także to, że ludzie przybywają na pasierbieckie wzgórze, szukając pocieszenia u Matki Bożej.

Zwrócił uwagę na piękno błogosławieństw, jakie ujawnia się w Maryi. - Kiedy żyjemy błogosławieństwami, stajemy się podobni do Boga - mówił biskup, zachęcając do zawierzenia się Panu Bogu tak jak Maryja. - Maryja przeżywała smutek, ale nie dała pogrążyć się w mroku rozpaczy - zauważył.

- Dzisiaj jesteśmy smutni, z wielu przyczyn, smutek jest chorobą cywilizacyjną, która nas dotyka. Nie da się go ukryć pod wystudiowanymi uśmiechami. Pożera nas wewnętrznie często dlatego, że za bardzo skoncentrowaliśmy się na sobie, nie potrafimy się otworzyć na innych, na Boga - mówił biskup Jeż.

- Gdy patrzę na wasze twarze, widać światło duchowe. Tu, w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, wychodzimy z każdego egzystencjalnego smutku. Stąd wychodzimy umocnieni i silni - dodał pasterz Kościoła tarnowskiego.

Jak zauważył biskup, drogę do szczęścia wskazuje nam Maryja poprzez swoją służbę i okazywane miłosierdzie, sprawiedliwość wobec Boga i innych, czystość serca i pragnienie świętości.

- Mówcie o tym, coście tu przeżyli - zachęcał miejscowy kustosz ks. Józef Waśniowski. - Niech chwała Boża rośnie z tego miejsca. Matka Boża daje nam pocieszenie, ale i my wychodząc stąd, mamy nieść pocieszenie innym. Bądźmy dla innych pocieszeniem - dodał.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas sobotniej Mszy św. o godz. 18 poświęcił jeden z witraży w kościele i odnowiony ołtarz polowy.

Dekretem papieskiej kongregacji odczytanym 27 sierpnia sanktuarium w Pasierbcu otrzymało dodatkowe przywileje związane z zyskiwaniem odpustu zupełnego.

Według szacunków kustosza, 80-90 tysięcy wiernych odwiedza Pasierbiec w trakcie sierpniowego tygodniowego odpustu ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Najwięcej pielgrzymów z całej diecezji tarnowskiej gromadzi się tutaj podczas sobotniej Pasterki maryjnej. W tym roku przewodniczył jej abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Niedzielnej sumie odpustowej 28 sierpnia przewodniczył będzie kard. Joachim Meisner z Niemiec, a Mszy św. o godz. 16 bp Władysław Bobowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama