Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowy rok za pasem

W diecezji trwają odprawy katechetyczne, które są formą przygotowania i doskonalenia dla uczących w szkołach.

Odprawy odbyły się 29 i 30 sierpnia w Tarnowie. 31 sierpnia katecheci, kapłani, siostry zakonne i świeccy spotkają się jeszcze w Nowym Sączu. W sumie w diecezji mamy 1400 katechetów, w tym około 900 księży. Udział w odprawach jest obowiązkowy.

W tym roku wiodącym tematem odpraw były zagadnienia związane z zagrożeniem dla wychowania dzieci i młodzieży. O tym, jak na nie odpowiadać mówił Zbigniew Barciński, prezes Stowarzyszenia Pedagogów NATAN z Lublina. – Przede wszystkim mówię o tym, co związane jest z szerzeniem się i wnikaniem do procesu wychowania ideologii gender i queer – mówi. O tym zaś, jak język kreuje i zmienia rzeczywistość mówił ks. dr Jacek Nowak z UP JPII w Krakowie Sekcja w Tarnowie. 

- Odprawy są elementem doskonalenia zawodowego nauczycieli katechezy. Szkolna katecheza nie może jednak ograniczać się tylko do przekazu prawd wiary, ale od katechetów wymaga się świadectwa wiary, które będzie w stanie pociągać młodych. Stąd też każde spotkanie, odprawy katechetyczne również, mają charakter formacyjny. Poza tym dzisiejsze czasy wymagają poszerzania kompetencji, a nie zawężania jej ściśle do wymiaru dydaktycznego – mówi ks. dr Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama