Nowy numer 25/2018 Archiwum

Starsi zdolni przejdź do galerii

Rodzina Kolpinga w Porąbce Uszewskiej zorganizowała piknik integracyjny dla całej parafii.

- Z jednej strony chcieliśmy pokazać Rodzinę Kolpinga w ciepłym świetle, ale głównie zależy nam na tym, żeby ludzie starsi czuli się potrzebni i dostrzegani - wyjaśnia pani Anna Herbert z tutejszej Rodziny Kolpinga.

To właśnie z myślą o starszych i samotnych powstał przy Rodzinie Klub Seniora. - Emeryci, rolnicy, ludzie starsi i samotni, którzy tu żyją i mieszkają, potrzebują okazji do wspólnych spotkań. Możemy ich wyciągnąć z samotności i dać im na dwie godziny jakąś rozrywkę. Sens naszych spotkań wyraża się w zdaniu wypowiedzianym kiedyś przez jedną z ich uczestniczek: "Jak to dobrze, że jesteśmy, już dawno się tak nie ucieszyłam" - dodaje pani Anna.

Rodziny Kolpinga to są stowarzyszenia samopomocowe osób świeckich. Organizują się w miastach i wsiach. - Mamy cztery priorytety: wiara, rodzina, praca i nauka, Ojczyzna i naród. W Polsce jest około 40 Rodzin Kolpinga. W świecie działają w około 60 krajach - wyjaśnia ks. prał. Józef Jakubiec, prezes krajowy Związku Rodzin Kolpinga w Polsce, który przyjechał z Krakowa na piknik do Porąbki Uszewskiej.

Podczas pikniku panie serwowały pyszne domowe wypieki i kiełbaski z grilla. Klub Seniora zabawiał gości śpiewem. Na scenie przed plebanią wystąpił także zespół "Dołowianie". Swoje talenty miały okazję zaprezentować także dzieci i młodzież. Bo tu nie tylko strasznych, ale i młodych zdolnych nie brakuje. - Zwłaszcza od kiedy działa tu filia Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia. Istnieje już 3 lata i kształci się w niej muzycznie i wokalnie 97 uczniów z gminy Dębno - dopowiada Tomasz Gurgul, dyrektor Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma