Nowy numer 42/2019 Archiwum

Prymas na Forum w Krynicy

Abp Polak: Świat nie może ograniczać się do produkcji i konsumpcji.

- Ten świat nie może się ograniczać tylko do tego, co konsumujemy i produkujemy - mówił wczoraj prymas Polski podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Panel pt. "1050 lat i co dalej?" był częścią pierwszego dnia międzynarodowego spotkania. Abp Wojciech Polak, przekonywał, że wyzwań we współczesnym świece jest coraz więcej. Żeby je przezwyciężyć potrzeba ludzi dobrej woli oraz nadziei.

W rozmowie z KAI metropolita gnieźnieński wskazywał, że realizacja chrześcijaństwa jest zadaniem dla każdego z nas. - Powiedzenie, że chrześcijaństwo jest ciągle przed nami ma nas mobilizować do wychodzenia dalej z Ewangelią, z wizją człowieka, ma być także angażowaniem się w rozwój ludów i narodów - wskazywał abp Polak.

Podczas krynickiego Forum Prymas mówił także o potrzebie szukania nowych dróg dotarcia do młodych ludzi. To wyzwanie powstało szczególnie po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, podczas których młodzi przeżywali nawrócenia. - Teraz musimy szukać sposobów, nie tylko na to, żeby zatrzymać młodzież w Kościele, ale też sprawić, żeby ich życie było żywym świadectwem wiary - podkreślił abp Polak.

Nawiązując do panelu, podczas którego przedstawiciele świata nauki, ekonomi oraz Kościoła mówili o przyszłości chrześcijaństwa w Polsce, metropolita gnieźnieński powiedział, że wiele mówiono na temat duchowych pragnień. - Ten świat nie może się ograniczać tylko do tego, co konsumujemy i produkujemy. Potrzeby duchowe nie są czymś minionym - podkreślił.

Podczas panelu dyskutowano, także o tym jak należy rozumieć wymiar etyczny w kontekście decyzji ekonomicznych w gospodarce rynkowej. W dyskusji wzięli też udział m.in. dominikanin i publicysta, o. Maciej Zięba, reżyser filmowy Krzysztof Zanussi i profesor europejskiego uniwersytetu Viadrina w Niemczech, Jens Lowitzsch.

Prymas Episkopatu Polski na Forum w Krynicy gościł po raz pierwszy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • eniac
  07.09.2016 14:41
  Jak się łączy etykę i wartości chrześcijańskie z jawnym popieraniem partii łamiącej Konstytucje i prawa mniejszości ?
  doceń 7
 • eniac
  07.09.2016 23:02
  A o tych słowach GN nie pisze dlaczego ? "Prymas Polski abp Wojciech Polak przestrzegał przed "wkradaniem się" w chrześcijaństwo nacjonalizmu czy fundamentalizmu"
  doceń 2
 • Kopyrda
  07.09.2016 23:35
  Prymas powiedzial takze, ze ze nacjonalizm w religii katolickiej, to herezja.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL