Nowy numer 3/2021 Archiwum

Naszemu Rodakowi

8 września w Podegrodziu odbędzie się diecezjalne dziękczynienie za kanonizację o. Papczyńskiego. Poczta Polska wydała z tej okazji kartkę.

"Kanonizacja o. Papczyńskiego w Roku Miłosierdzia przypomina o obowiązku czynienia miłosierdzia względem żywych i modlitwy za zmarłych" - napisał w specjalnym komunikacie, biskup tarnowski Andrzej Jeż, zapraszając do udziału w diecezjalnym dziękczynieniu za dar kanonizacji Rodaka.

Nabożeństwo dziękczynne rozpocznie się w kościele w Podegrodziu o godz. 17, a następnie o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył bp Andrzej Jeż.

- Będziemy dziękować za wielki dar, skarb Ziemi Sądeckiej. O. Papczyński to wychowanek z dawnej stolicy Lachów Sądeckich o wielkiej tradycji, zakonodawca, czciciel Matki Bożej Niepokalanie Poczętej - zaznacza ks. Józef Wałaszek, proboszcz w Podegrodziu.

- Jego kanonizacja to znak dany na dzisiejsze czasy, który zobowiązuje społeczność religijną do działania w Kościele, zwłaszcza pamięci o zmarłych, kultu Matki Bożej, modlitwy o święte powołania kapłańskie i zakonne, do podjęcia zobowiązań w pracy nad samym sobą. To do duchowości osobistej człowieka w dążeniu do świętości święty ten przykładał dużą wagę - zauważa kapłan.

O. Stanisława Papczyńskiego kanonizował papież Franciszek 5 czerwca w Rzymie. To pierwszy święty urodzony na Sądecczyźnie. Jego rodzinne Podegrodzie modliło się o to przez wiele lat.

Na wniosek mieszkańców Podegrodzia Poczta Polska wydała kartkę okolicznościową poświęconą św. o. Stanisławowi Papczyńskiemu. Kartka zawiera motywy mariańskie i napis „Podegrodzie W hołdzie Wielkiemu Polakowi - bł. o. Stanisław Papczyński - Watykan, 5 czerwca 2016 r.”

Na kartce widoczny jest m.in. pomnik o. Stanisława Papczyńskiego postawiony na działce rodziny Papczyńskich oraz obraz z o. Papczyńskim, błogosławiącym wojska hetmana Sobieskiego na tle zarysów klasztoru w Górze, dzisiejszej Górze Kalwarii.

Natomiast z okazji modlitwy dziękczynnej, która odbędzie się w Podegrodziu 8 września 2016 roku, Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę pocztową z napisem "Znamienitemu Rodakowi - Podegrodzianie".

Główna strona karty pocztowej powstała w oparciu o zdjęcie wykonane przeszło 60 lat temu na placu przykościelnym. Na kartce pocztowej widzimy podegrodzian, w tradycyjnych strojach Lachów Sądeckich, podczas uroczystości wprowadzenia obrazu z wizerunkiem o. St. Papczyńskiego do kościoła parafialnego.

Obraz, namalowany przez starosądeckiego artystę Czesława Lenczowskiego, przedstawia błogosławieństwo wojsk króla Jana III Sobieskiego przez o. Stanisława Papczyńskiego. Obecnie obraz usytuowany jest poniżej sklepienia, na prawej ścianie prezbiterium podegrodzkiej świątyni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama