Nowy numer 2/2021 Archiwum

Stąd do Boga

To dowód na to, że najszybciej idą te inwestycje parafialne, które są przez świeckich nie tylko zrozumiane, ale i upragnione.

W Ochotnicy Dolnej budowa kaplicy cmentarnej trwała 4 miesiące. Kaplica, będąca domem przedpogrzebowym, jest skromnym budynkiem, ale dzięki pracy miejscowych wykonawców zrobionym niezwykle starannie, gustownie i z prostotą.

Kryty miedzią dach i wieżyczki z kopułami nawiązują do elementów architektonicznych drewnianej świątyni parafialnej. W środku znajdziemy chłodnię i miejsce do modlitwy. Kaplicę poświęcił 4 września bp Stanisław Salaterski. – Było pewnie wiele innych, ważnych potrzeb, by wykorzystać środki, które ofiarowaliście na tę kaplicę. Ona przypomina nam, że zmierzamy wszyscy do Boga, a w ostatnią podróż zabierzemy tylko to, co wymodliliśmy, co dobrego uczyniliśmy bliźnim, co wycierpieliśmy. Niech ta myśl pomaga nam pięknie i godnie żyć – mówił, poświęcając kaplicę bp Salaterski. – Kaplicę wznieśliśmy z inicjatywy parafian. Ona nie była konieczna, bo kościół parafialny stoi także na cmentarzu, więc droga z kościoła na miejsce pochówku nie jest daleka, mogliśmy dalej tak funkcjonować. Ludzie chcieli jednak kaplicy – mówi ks. Paweł Legutko, proboszcz, podkreślając, że to dobra i uzasadniona inicjatywa. Tadeusz Litwa, parafianin, mówi, że droga z trumną zmarłego z domu do kościoła potrafiła trwać bardzo długo. Zwłaszcza w zimie i przy mrozach. – Ta kaplica wiele rzeczy ułatwia, upraszcza i myślę, że czyni pochówek jeszcze bardziej godnym, bo w kaplicy jest po pierwsze chłodnia, której dotąd, jeśli rodzina chciała, trzeba było szukać po okolicy. Po drugie jest miejsce, żeby rodzina czy sąsiedzi mogli w spokoju, skupieniu, codziennie spotykać się na modlitwie przy trumnie – mówi Tadeusz Litwa. Kaplica to kosztowna inwestycja. – Wierni jednak, jeżeli widzą potrzebę i sens, a szczególnie jeśli sami wychodzą z inicjatywą, są bardzo ofiarni – przyznaje ks. Paweł Legutko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama