W Tarnowie trwa ogólnopolskie sympozjum o liturgii. Uczestniczy w nim kilkudziesięciu znawców tematu.
13 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie rozpoczęły się trzydniowe obrady specjalistów w dziedzinie liturgiki. W sympozjum uczestniczy ok. 60 polskich liturgistów wykładających na wydziałach teologicznych, uniwersytetach i seminariach duchownych.
Obradom towarzyszy hasło: "Liturgia uprzywilejowanym miejscem celebrowania słowa Bożego". - Temat Bożego słowa powraca na różnych sympozjach za sprawą nowej ewangelizacji. Postawiła ona sobie za cel odkrycie, czym jest Boże słowo w Kościele i że ma ono moc, by Kościół odnowić od wewnątrz. Przede wszystkim to słuchanie słowa Bożego ma mobilizować wiernych do tego, żeby potrafili się pochylać nad nim i modlić się, sięgając do Biblii - mówi ks. dr Andrzej Dudek, współorganizator sympozjum, wykładowca liturgiki na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie.
- Podczas sympozjum przypomnimy też, jak liturgia wyglądała w pierwszych wiekach. Dzisiaj chcemy wrócić to tej praktyki, bo wtedy Kościół gromadził się po to, żeby słuchać i karmić się Bożym słowem, a nie tylko, by celebrować liturgię - dodaje ks. Dudka, wskazując, że jedną z dobrych metod czytania i poznawania Biblii jest lectio divina. Jest ona propagowana w diecezji tarnowskiej i przyciąga coraz więcej osób. Takie spotkania z Biblią odbywają się m.in. w Tarnowie, Nowym Sączu i Dębicy.
W WSD w Tarnowie od poniedziałku trwa także spotkanie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski, która pracuje nad dalszym tłumaczeniem Mszału Rzymskiego dla polskich diecezji. - Do tej głównej naszej pracy dochodzą także inne kwestie liturgiczne, które są aktualne i musimy je poruszyć. Do nich należy chociażby przygotowanie prefacji o Marii Magdalenie. Jak wiemy, od bieżącego roku wspomnienie Marii Magdaleny zostało podniesione do rangi święta i w związku z tym została do niego dołączona nowa prefacja, którą trzeba teraz przygotować, przetłumaczyć i zatwierdzić w kongregacji, by można jej było używać - wyjaśnia bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.
Poza tym komisja pracuje nad odnowieniem obrzędów sakramentu bierzmowania, a w związku z ukazaniem się nowego Dyrektorium homiletycznego papieskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pojawiała się także kwestia homilii liturgicznej. - Chcemy zwrócić uwagę na pewne wskazania, które by eliminowały nieprawidłowości związane z głoszeniem homilii. Przede wszystkim chodzi o to, by z niej nie rezygnować. Jest tendencja, żeby w pierwszą niedzielę miesiąca zastąpić homilię adoracją. Oczywiście, piękny jest zwyczaj adoracji, ale nie powinno to eliminować homilii. Kolejna sprawa to Msza dla tych tzw. spacerujących albo wracających z weekendu, krótka, recytowana, bez homilii. To także jest nieprawidłowość, której nie powinno być - zaznacza bp Bałabuch.
Pilną kwestią staje się też dzisiaj przygotowanie odnowionego kalendarza liturgicznego dla Kościoła w Polsce. - Staramy się go uporządkować według nowych zasad obowiązujących w Polsce. O tego zależy przygotowanie kolejnych ksiąg liturgicznych, kolejnej partii lekcjonarzy, m.in. tomu VI, czyli czytania o świętych, odnowionej liturgii godzin czy Mszału Rzymskiego, gdzie też jest część poświęcona świętym - wyjaśnia przewodniczący komisji.
52. Sympozjum Wykładowców Liturgiki na Wydziałach Teologicznych i w Wyższych Seminariach Duchownych odbywać się będzie w WSD w Tarnowie do 15 września. Obok wykładów, goście z całej Polski zwiedzą także Tarnów i Bochnię.