Nowy numer 3/2021 Archiwum

Świat idealny

– Piesza pielgrzymka to jest cudowne przeżycie radości i bliskości drugiego człowieka w Kościele – mówi Teresa Midura z Wadowic Górnych.

10 września odbyła się 37. Piesza Pielgrzymka Dekanatu Radomyskiego do Odporyszowa. W tym roku do sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie wybrało się pieszo prawie 1200 osób.

– Chodziłam kiedyś na pielgrzymki piesze do Częstochowy. Teraz nie mam możliwości. Jeden dzień pieszego wędrowania do Maryi to taka namiastka tamtych rekolekcji. Czas na modlitwę, refleksję, przemyślenia, „przemodlenie” niektórych spraw – mówi Ewa Jagusiak z Czermina, która poszła z pielgrzymką do Odporyszowa, mimo że jest spoza dekanatu. Marysia Machnik z Partyni w tym roku rozpoczyna studia. Do Odporyszowa pieszo z dekanatem chodzi od 13 lat. – Można podjechać samochodem, można się nigdzie nie ruszać, ale zawsze są jakieś intencje, które niesiemy. Prosimy Boga za przyczyną Maryi o różne sprawy. Ja w tym roku o powodzenie na studiach. Trzeba coś dać z siebie, podjąć jakiś trud, coś ofiarować – mówi. Teresa Midura z Wadowic Górnych na pielgrzymkę wybrała się pierwszy raz. – Skusiłam się, bo w czasie ŚDM szłam z nasza grupą z Rwandy na pielgrzymkę pieszą do Chorzelowa. Bardzo mi się spodobało. Serdeczność, radość, wzajemna uprzejmość, to taki świat trochę idealny, przeżycia, których nam bardzo brakuje na co dzień. Grupa motywuje, wspiera, w grupie widzi się siłę wiary – mówi. Mąż Teresy Jerzy dodaje, że to taka metoda uzdrowienia ciała i duszy. – Nie żyjemy po to, żeby odpoczywać, ale żeby się starać. Trud, zmęczenie, ofiara w obu tych sferach, fizycznej i duchowej są pożądane. To daje satysfakcję, że się przemogło samego siebie, niechęć, lenistwo, itp. – mówi. Z roku na rok pielgrzymów jest więcej. – Dekanalna pielgrzymka ma duże znaczenie. Jest przeżyciem religijnym, ale też integracyjnym, wspólnototwórczym – mówi ks. Jacek Naleźny, proboszcz z Wadowic Dolnych, kierownik pielgrzymki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama