Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kamień z Polski

Tarnowski kapłan buduje kościół w Chromtau w Kazachstanie. Ostatnio wmurowano tam kamień węgielny.

Trzy lata temu mieszkańcy m.in. parafii w Gierczycach i św. Jana Nepomucena w Bochni wsparli budowę kościoła w Chromtau w Kazachstanie.

Ks. Piotr Kluza, który został budowniczym świątyni, mówił wówczas, że „kościół ma być niewielki, może pomieściłby 60-80 osób, ale będzie połączony z zapleczem duszpasterskim. Będą to różnego rodzaju salki, gdzie będziemy chcieli organizować kursy języka angielskiego czy gitary, żeby w ten sposób zacząć ewangelizację”.

Po trzech latach, 18 września, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod będący już na wykończeniu kościół. – Kamień węgielny poświęcił papież Franciszek podczas wizyty w Krakowie – informuje wydział misyjny tarnowskiej kurii.

Aktu wmurowania dokonał ks. Dariusz Buras, administrator apostolski w Atyrau. On też przewodniczył Mszy św., podczas której homilię wygłosił ks. Krzysztof Czermak, dyrektor wydziału misyjnego kurii biskupiej w Tarnowie.

– W uroczystości wzięła udział duża, jak na tamtejsze warunki, liczba miejscowych katolików i nie tylko. Przybyło z dwóch parafii około 80 osób. Od prawie roku w parafii Chromtau ks. Piotrowi pomaga ks. Kamil Bachara – informuje wydział.

Chromtau jest 25- tysięcznym miastem, zamieszkałym przez ponad 90 procent muzułmanów. Istnieją tam liczące się w świecie kopalnie chromu.

Dominującą religią w Kazachstanie jest islam, ponadto żyją tam wspólnoty prawosławnych, katolicy stanowią około 1 procent społeczeństwa tego kraju. Obecnie w Kazachstanie pracuje sześciu tarnowskich księży.

Budowa kościoła w Chromtau   Budowa kościoła w Chromtau
Archiwum parafii

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama