Nowy numer 2/2021 Archiwum

Cała katedra zaśpiewa

Za sprawą 600 chórzystów, którzy przyjadą na V Ogólnopolski Festiwal "Sacra Ecclesiae Cantio".

Prawie sześciuset chórzystów z całej Polski przyjedzie 24 września do Tarnowa. Miasto w tym dniu stanie się stolicą chóralistyki za sprawą V Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio”.

– Podczas festiwalu wystąpi dwadzieścia jeden chórów m.in. z Sanoka, Lublina, Zamościa, Białegostoku, Krakowa. Będzie także siedem chórów z diecezji tarnowskiej. Festiwal to okazja do wymiany doświadczeń. Chóry zyskują na swoim poziomie śpiewu czy na bogactwie repertuaru – mówi ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor festiwalu.

Miłośnicy muzyki chóralnej będą mieli okazję posłuchać chórów z całej Polski, zwłaszcza, że wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Prezentacje potrwają w sobotę w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie od godziny 8.30 do 14.15. Natomiast o godzinie 18.00 w tarnowskiej katedrze zostanie odprawiona Msza św., w czasie której wszystkie śpiewy wykonają wspólnie chóry biorące udział w Festiwalu.

– Bazylika będzie wypełniona chórami, bo zaśpiewa ok. sześciuset osób. Zapraszamy melomanów, na pewno nie braknie dla nich miejsca – dodaje ks. Piekarz. Po Mszy św. odbędzie się ogłoszenie wyników i koncert galowy.

Patronat nad festiwalem objęli bp Andrzej Jeż, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz starosta powiatu tarnowskiego Roman Łucarz.

Chór może wystąpić tylko w jednej z trzech kategorii: chóry kameralne, jednorodne i chóry mieszane. Będzie też specjalna kategoria dla chórów z diecezji tarnowskiej. Każdy chór ma wykonać w układzie wielogłosowym a cappella przynajmniej trzy zróżnicowane stylistycznie dowolne utwory religijne z własnego repertuaru i jeden obowiązkowy o tematyce maryjnej.

W jury zasiądą autorytety w dziedzinie chóralistyki: prof. Lidia Matynian – Akademia Muzyczna w Krakowie, ks. prof. dr hab. Andrzej Zając – Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej UPJP II w Krakowie oraz prof. dr Jerzy Kurcz – Akademia Muzyczna w Krakowie. 

Organizatorami festiwalu są Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Bazylika Katedralna w Tarnowie, Parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama