Cyfrowe dzieciństwo

Mało dziś dzieci z potłuczonymi kolanami, kamieniami w kieszeniach, gąsienicami w słoiku, z patykiem w ręku. Raczej są grzeczne i czyściutkie, bo świat znają z ekranu.

Internet, komputer, telewizor, tablet, telefon komórkowy - te urządzenia znają dziś nawet najmniejsze dzieci. - Zawsze zaczyna się niewinnie. Rodzice bardzo często sami wkładają je swoim dzieciom do ręki, by móc coś zrobić. W innym wypadku to one zajęłyby im ten czas - mówi ks. Józef Partyka, psycholog z Tarnowa. - W ten sposób zaczyna się oswajanie dziecka z urządzeniami elektronicznymi, co może prowadzić do lawinowo narastającego spędzania czasu przed ekranem, a potem i w internecie. W pewnym momencie rodzice orientują się, że dziecko w wolnym czasie nie robi praktycznie nic, tylko siedzi przy takim urządzeniu - dodaje psycholog Poradni Specjalistycznej "Arka".

To do niej, ale i do innych miejsc zgłaszają się rodzice zwykle wtedy, kiedy sprawy zaszły za daleko, czyli kiedy już widzą, że dziecko nie wychodzi z domu, pojawiają się problemy z nauką w szkole, nie potrafią nawiązać kontaktu z dzieckiem.

Zresztą pewnie wszyscy sami obserwujemy, że wiele młodych osób tak naprawdę non stop trzyma komórkę w ręce i korzysta z internetu. Nie pomaga też rozpowszechniająca się moda na grę Pokemon Go, mimo że tu ruszyć się trzeba.

Co radzić rodzicom w takiej sytuacji, jak rozpoznać objawy tego rodzaju uzależniania i jak mu przeciwdziałać będą mogli się dowiedzieć specjaliści podczas organizowanego dla nich szkolenia "Cyfrowe dzieciństwo. Uzależnienie dzieci i młodzieży od Internetu".

Szkolenie kierowane jest do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat zjawiska problematycznego korzystania z internetu wśród dzieci i młodzieży (nauczycieli, psychologów, pedagogów, księży). Podczas szkolenia zostaną poruszone następujące zagadnienia:

1. Terminologia – czy istnieje zjawisko uzależnienia od Internetu.
2. Typy uzależnień internetowych – uzależnienie od gier komputerowych (internetowych), uzależnienie od portali społecznościowych, uzależnienie od seksu internetowego.
3. Objawy – jakie są symptomy uzależnienia od aktywności internetowych.
4. Czynniki ryzyka - kto jest najbardziej zagrożony rozwojem uzależnienia od Internetu.
5. Proces - etapy i mechanizmy rozwoju uzależnienia.
6. Profilaktyka - jak przeciwdziałać uzależnieniom od Internetu wśród dzieci i młodzieży.

Spotkanie poprowadzi Iwona Ulfik-Jaworska – doktor psychologii, pracownik naukowy w Instytucie Psychologii KUL.

Szczegółowe informacje i zapisy:
- mail: cppparka@diecezja.tarnow.pl
facebook.com/cppp.arka/ lub twitter.com/cppparka
- tel.: 14 692 00 91 (od poniedziałku do piątku, godz. 10.00-16.00)

- Ponadto, planowane jest spotkanie na ten temat także dla rodziców. Odbędzie się ono w nowosądeckiej Porębie Małej - informuje ks. Józef Partyka, organizator szkolenia, zachęcając do śledzenia informacji na Facebooku i Twitterze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..