Dla dwójki uczniów, Gosi z Mielca i Jaromira z Dębicy, polscy i zagraniczni eksperci oraz naukowcy opracują indywidualny program zajęć.
Małgorzata Róg z Mielca i Jaromir Hunia z Dębicy znaleźli się wśród dziesięciorga tegorocznych laureatów programu ADAMED SmartUP. Nagrodą są profesjonalne konsultacje edukacyjne przygotowane przez wybitnych naukowców dla każdego z laureatów indywidualnie i pomoc w przygotowaniach do międzynarodowej kariery naukowej.
ADAMED SmartUP to program przeznaczony dla młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych. W tym roku prawie 35 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski rywalizowało ze sobą o wyjazd na niezwykły obóz naukowy oraz przede wszystkim o 10-miesięczne konsultacje naukowe, które dla wielu oznaczają możliwość studiowania na najlepszych uniwersytetach na świecie i karierę w prestiżowych instytutach badawczych.
W eliminacjach na chętnych czekało wiele wyzwań, m.in. gra naukowa, rozgrywająca się w wirtualnej rzeczywistości i spotkania z Radą Naukową Programu.
Małgorzata Róg to szesnastolatka z Mielca, która będąc w drugiej klasie gimnazjum uzyskała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Zajęła pierwsze miejsce w kategorii junior Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Kosmicznej, jest także finalistką Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Przez osiem lat była częścią tanecznego zespołu „Abrakadabra”. Laureatka certyfikatu „Młodzi Nieprzeciętni”, przyznawanego co roku zdolnej młodzieży przez Prezydenta Miasta Mielca. Jej największym marzeniem jest praca naukowca i jest na najlepszej drodze, aby je spełnić.
Największą pasją Jaromira Hunii z Dębicy z kolei jest chemia i biologia, a marzeniem prowadzenie badań naukowych. Pochodzi z Brzostka w województwie podkarpackim i na co dzień jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. W zeszłe wakacje poświęcił się pracy badawczej z zakresu biopolimerów, brał udział w wykładach i laboratoryjnych warsztatach chemicznych na Politechnice Rzeszowskiej, zakwalifikował się do okręgowego etapu Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, a także uzyskał pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Ekologiczno-Chemicznym „Człowiek, chemia i środowisko”. Jak sam przyznaje, jest pasjonatem leśnych bezdroży i bezpośredniego podglądania natury, zwłaszcza bieszczadzkiej.
Galę, podczas której ogłoszono laureatów tegorocznej edycji ADAMED SmartUP, zorganizowano w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.