Nowy numer 3/2021 Archiwum

Choć niewiele, ale każdego dnia przejdź do galerii

Tęsknota czyśćca jest porównywana do płomieni ognia, które są gorętsze niż wszelkie znane nam płomienie. Mogą być wystudzone tylko modlitwą Kościoła.

W sanktuarium Dzieciątka Jezus odbył się diecezjalny dzień skupienia dla Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. Uczestniczyli w nim członkowie grup m.in. z Zalasowej, Tarnowa-Mościc, Skrzyszowa, Radgoszczy, tarnowskiej parafii Bożego Miłosierdzia, Słopnic, Woli Rzędzińskiej, Koszyc Wielkich, Tarnowa-katedry, z Szynwałdu i oczywiście Jodłowej.

Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski. On także należy do Apostolstwa. W homilii przywołał postacie świętych, którzy modlili się i zachęcali do modlitwy za dusze w czyśćcu cierpiące.

Odwołał się do św. o. Pio, który mawiał, że z łez nie ma żadnego pożytku, zmarli potrzebują modlitwy i pogodzenia się z Bogiem. Św. s. Faustyna z kolei, modląc się Koronką do Bożego Miłosierdzia, wielu doprowadziła do nieba. Św. Matka Teresa z Kalkuty miała umowę z Jezusem, że za każde zrobione jej zdjęcie, jedna dusza z czyśćca pójdzie do nieba. Natomiast św. o. Stanisław Papczyński za jedno z podstawowych zadań zgromadzenia uważał pomoc duszom w czyśćcu cierpiącym, podobnie bł. Honorat Koźmiński, który także przywoływał tę prawdę.

- Tęsknota czyśćca opisywanego i porównywanego do płomieni ognia, które są gorętsze niż wszelkie znane nam płomienie, może być wystudzona, ugaszona tylko modlitwą Kościoła - mówił bp. Salaterski, zachęcając wiernych do modlitwy za zmarłych. - W ten sposób możemy spłacić dług wdzięczności wobec naszych bliskich.

Siostra Anna Czajkowska, wspomożycielka dusz czyśćcowych z Częstochowy, która także wzięła udział w spotkaniu w Jodłowej, zaznacza, że grupy Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym nastawione są cały czas na dawanie, poprzez modlitwę i ofiarowane Msze św., ale ten dar i tak zawsze wraca ze względu na wdzięczność dusz czyśćcowych. - Niemożliwe, żeby osoby, które podchodzą do tego z wiarą, nie odczuwały pomocy dusz czyśćcowych - przekonuje.

Zauważa także, że najważniejszą rzeczą w Apostolstwie jest stała modlitwa za zmarłych, żeby każdego dnia byli pewni naszego daru. - Niech to będzie mało, niewiele, ale każdego dnia - powtarza. Ofiarować zmarłym możemy nie tylko modlitwę, ale i to co robimy w ciągu dnia, każdą czynność, którą wykonujemy.

W tym roku mija 30 lat od czasu, kiedy pierwsze osoby z diecezji tarnowskiej zapisały się do Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. Grupy modlitewne istnieją przy kilkunastu parafiach, ale 80% Apostolstwa to indywidualni członkowie. osoby zainteresowane Apostolstwem i włączeniem się do APDC drogą elektroniczną szczegółowe informacje znajdą na stronie: www.apdc.wspomozycielki.pl.

Za rok diecezjalny dzień skupienia dla Apostolstwa odbędzie się w Słopnicach Dolnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama