Absolwenci III LO w Tarnowie mogą włączyć się w obchody 120-lecia szkoły - ufundować choćby niewielki fragment drzwi jubileuszowych albo napisać urywek "Pana Tadeusza".
17 października III LO w Tarnowie oficjalnie rozpocznie rok jubileuszowy 120-lecia szkoły. Na tę okoliczność zaplanowano szereg inicjatyw. Jedną z pamiątek po jubileuszu nie będzie jednak pomnik czy tablica, a drzwi.
- Chcemy, żeby szkole zostało coś, co będzie jej służyć. Obecne drzwi mają 120 lat, czyli tyle, ile liczy szkoła. Są w fatalnym stanie, a ponieważ nasz budynek zalicza się już do zabytków, zrobienie jakichkolwiek drzwi nie wchodzi w grę - mówi Hanna Spala, prezes Towarzystwa Przyjaciół III LO w Tarnowie, które jest współorganizatorem jubileuszu.
Nowe drzwi, zgodnie z uzgodnieniami z konserwatorem zabytków, mają być identyczne jak stare. Koszt szacowany jest na 30–40 tysięcy złotych. Szkoła liczy na wsparcie przede wszystkim swoich absolwentów. Każdy może przyłączyć się do zakupu nowych drzwi dla III LO, nabywając cegiełki o wartości 10, 20 lub 50 złotych. Nazwiska darczyńców zostaną umieszczone przy wejściu do budynku. - Po kilkudziesięciu latach będzie można pokazać swoim wnukom, gdzie chodziło się do szkoły - dodaje pani prezes.
Przez drzwi przechodziły kolejne pokolenia absolwentów, wśród których jest wiele postaci znamienitych, zasłużonych dla miasta, regionu i całej Polski. Niektórzy z nich to wybitności na miarę Nobla, tj. prof. Józef Barnaś, który za tworzenie teoretycznych podstaw spintroniki, a w szczególności za wyjaśnienie zjawiska gigantycznego magnetooporu otrzymał polskiego Nobla. Gruenberg i Fert, posiłkując się teoretycznymi dociekaniami Barnasia, odkryli zjawisko gigantycznego magnetooporu, dzięki któremu pamięci naszych komputerów mogą być gęściej zapisane, a tym samym mniejsze.
Inny absolwent to z kolei pisarz Jacek Dukaj, który za powieść fantastyczną „Lód” otrzymał Nagrodę Kościelskich 2008. Raz na dwa miesiące szkoła organizuje spotkanie uczniów z absolwentami, którzy osiągnęli sukces. - Chcemy pokazać naszym uczniom, że ta szkoła to bardzo dobry start. To, że mamy pierwsze miejsce w Tarnowie, czwarte w województwie i jesteśmy w pierwszej setce najlepszych szkół w kraju, to nie wzięło się znikąd. To jest dorobek naszych poprzedników, oni stworzyli bazę, na której dzisiaj my możemy budować - wyjaśnia nauczycielka. - Jednak absolwenci naszej szkoły nie tyle podkreślają to, ile się tutaj dowiedzieli, ale jakie wartości zdobyli. Szkoła przekazuje wartości, które procentują w życiu, jak bycie prawym, lojalnym, uczciwym, pracowitym, wytrwałym, dumnym - dodaje.
To dlatego kolejną inicjatywą związaną z jubileuszem jest napisanie książki. Jedną jej część pisze historyk Łukasz Jewuła, drugą grono pedagogiczne wraz z uczniami i absolwentami.
- Ta część będzie miała charakter bardzo osobistych wspomnień, których oczekujemy od osób, które są związane ze szkołą. Zależy nam, żeby opisywali swoje III LO sercem i emocjami. Na teksty czekamy do końca listopada - mówi Hanna Spala. Książka w nawiązaniu do patrona szkoły będzie nosić tytuł "Pan Tadeusz" i składać się z 12 ksiąg. - Oczekujemy na wspomnienia, zdjęcia, listy czy pamiątki związane ze szkołą - apeluje prezes Towarzystwa Przyjaciół III LO do absolwentów i emerytowanych nauczycieli szkoły.