Nowy numer 3/2021 Archiwum

Apostoł Bożej łaski i miłosierdzia

W niedzielę 16 października minie 125. rocznica urodzin ks. Józefa Andrasza SJ, spowiednika św. s. Faustyny.

16 października z okazji 125. rocznicy urodzin ks. Józefa Andrasza SJ, krakowskiego kierownika duchowego św. Siostry Faustyny, w kościele parafialnym w Królowej Górnej przed Mszą św. o 10.30 po raz pierwszy zostanie wykonany utwór „Ad maiorem Dei gloriam”. Tytuł jest łacińską dewizą Towarzystwa Jezusowego i znaczy: „Na większą chwałę Bożą”. Utwór na podstawie „Litanii do o. Józefa Andrasza” skomponował Jakub Hubicki, muzyk i kompozytor z Zakopanego.

Z kolei 26 października (środa) w ramach XXX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Nowym Sączu odbędzie się spotkanie z o. Józefem Polakiem SJ i Czesławem Bogdańskim, którzy opowiedzą o o. Józefie Andraszu SJ, spowiedniku i powierniku św. s. Faustyny.

W jej „Dzienniczku” o. Andrasz z nazwiska wymieniany jest aż 59 razy. Dla porównania, bł. ks. Michał Sopoćko 36 razy. Spowiadał nie tylko ją, także bł. Anielę Salawę, był spowiednikiem Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana, a przy tym sługi Bożej Pauli Zofii Tajber.

Ponadto o. Józef Andrasz był krajowym dyrektorem Apostolstwa Modlitwy, które oddawało kult Sercu Jezusowemu. Przed wojną wydał niewielką książeczkę opisującą najstarsze ogniska Apostolstwa Modlitwy. Diecezja tarnowska wiedzie prym w tym zestawieniu. Ojciec Andrasz zaznacza tam, że na 273 parafie w naszej diecezji jest 231 ognisk Apostolstwa Modlitwy. Wymienia cztery parafie: Brzeziny, Dobrków, Dębno i Mystków, które są najstarszymi ogniskami z roku 1874. Ojciec Józef Andrasz patronuje osobom modlącym się za kapłanów i róży rodziców modlącej się za swoje dzieci. W podsądeckich parafiach rozwija się jego prywatny kult. Są to rodzinne strony wielkiego apostoła kultu Serca Bożego i Miłosierdzia Bożego.

Spotkanie z o Józefem Polakiem i Czesławem Bogdańskim odbędzie się o godz. 18 w Bursie Księży Jezuitów im. ks. Władysława Gurgacza SJ w Nowym Sączu przy ul. św. Ducha 12. Wtedy także zostanie poświęcona tablica pamięci o. J. Andrasza.

Zobacz także najnowszy reportaż o o. Józefie Andraszu zatytułowany "Apostoł łaski".

Reportaż. Apostoł Łaski
Radio Maryja

O o. Józefie Andraszu czytaj także: Przyjaciel Jezusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama