Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nie lękajcie się przejdź do galerii

Młodzież z Lisiej Góry upamiętniła 38. rocznicę wyboru Jana Pawła II na stolicę Piotrową.

- Tradycją jest już w naszej parafii, że 16 października, w dzień wyboru papieża Jana Pawła II na stolicę Piotrową, organizujemy w naszej parafii montaż słowno-muzyczny, żeby podkreślić sylwetkę naszego wielkiego Polaka, największego w dziejach naszego Kościoła i świata - mówi ks. Grzegorz Krakowski, wikariusz w parafii Lisia Góra.

- 1978 rok to był czas, kiedy w Polsce panował jeszcze głęboki komunizm. Wybór Karola Wojtyły na papieża był pokrzepieniem serc i wniósł świeżość ducha w nasz naród. Przełomowe były jego słowa wypowiedziane na pl. Piłsudskiego w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi" - przypomina ks. Grzegorz.

Tegoroczny montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez młodzież z Lisiej Góry pod opieką ks. Grzegorza oparty został na innych słowach papieża Polaka, wypowiedzianych przez niego podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat 22 października 1978 roku: "Nie lękajcie się".

- To dla nas, młodych, jest to wezwanie, żeby iść przez życie, nie wstydząc się swojej wiary, wierzyć i pokazywać innym, że jest to dla nas ważne. Kiedy się jest młodym, pojawia się mnóstwo zawahań, nie wiemy, co ze sobą zrobić, przed nami trudne wybory, kiedy musimy myśleć o przyszłości, a te słowa pomagają nam przemyśleć na trzeźwo pewne decyzje i sprawy - uważa Kinga Jasnosz z Lisiej Góry, która wykonała m.in. pieśń stworzoną właśnie na kanwie tych papieskich słów.

Przekonuje przy tym, że postać św. Jana Pawła II jest młodym nadal bliska i dla nich ważna. - Często także i w szkole organizowanych jest wiele przedsięwzięć czy projektów związanych z papieżem Polakiem. Będąc w gimnazjum, przedstawialiśmy cały "Tryptyk rzymski". Zaangażowało się w to wiele osób w moim wieku. Nie było czegoś takiego, żeby ktoś powiedział, że mu się nie chce i że to nudne, nie - zaznacza Kinga.

W parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lisiej Górze pamięta się także o wezwaniu Ojca Świętego do tego, by codziennie odmawiać Różaniec. Jest tu ogród różańcowy z figurą papieża Polaka po środku właśnie z tymi słowami. Parafia posiada także relikwie św. Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama