Panny mądre i głupie (Mt 25,1-13)

Mateuszowe przypowieści zapisane w 24 i 25 rozdziale Ewangelii są wezwaniem do czujności.

I. Lectio – czytanie i zrozumienie Pisma

Po modlitwie i przyzwaniu Ducha Świętego przeczytajmy tekst, aby jak najlepiej go poznać i zrozumieć. Czytamy i poznajemy tekst.

Wkraczając do Jerozolimy

Rozdziały poprzedzające wydarzenia pasyjne, według Ewangelii św. Mateusza, przekazują mowę Jezusa zapowiadającą zburzenie Jerozolimy oraz zapowiedź powtórnego przyjścia Jezusa na świat. Widząc triumfalny wjazd Jezusa do Świętego Miasta „poruszyło się całe miasto, i pytano «Kto to jest?»” (Mt 21,10).

Pytanie „kto to jest?”, które w pierwszej Ewangelii rozpoczyna działalność Jezusa w Jerozolimie, jest jednym z najważniejszych pytań, które wielokrotnie pojawia się na kartach Nowego Testamentu. Widząc niezwykłe cuda i znaki, które czynił Jezus zdumieni ludzie pytali skąd On to ma? (Mk 6,2), kim On jest, skąd ma tak niezwykłą mądrość. Uczniowie widząc, że Jezus ma władzę nad żywiołami – widząc niezwykłe uciszenie wzburzonego Morza Galilejskiego, widząc, iż Chrystus jednym słowem uciszył wichurę, patrzyli na Niego ze zdumieniem pytając się: „kim właściwie On jest?’ (Mk 4,41).

Również król Herod słysząc o niezwykłych znakach czynionych przez Jezusa pytał się: „któż jest ten, o którym takie rzeczy słyszę? (Łk 9,9). Co więcej św. Łukasz podkreśli, iż starał się zobaczyć Jezusa (zob. Łk 9,9). Sam Jezus pyta swoich uczniów: „za kogo uważają Mnie ludzie? (Mk 8,27), „za kogo wy Mnie uważacie?” (Mk 8,29). Również spieszący do Damaszku Szaweł padając u bram miasta w pył drogi, widząc otaczającą go światłość pyta się Jezusa: „kto jesteś Panie” (Dz 9,5). Pytanie „kim jest Jezus?” jest niezmiernie ważnym – jest fundamentalnym. Patrzący na wkraczającego do Jeruzalem Jezusa ludzie zastanawiali się: „kto to jest?” (Mt 21,10).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..