Nowy numer 3/2021 Archiwum

Biskupa pasowano na rycerza przejdź do galerii

Bp Stanisław Salaterski został kawalerem Orderu św. Jana Kantego.

Instytut Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego oraz Towarzystwo Rycerskie Braci Kurkowych nagrodzili Orderem św. Jana Kantego biskupa Stanisława Salaterskiego. Od 20 lat jest związany z Tarnowskim Bractwem Kurkowym, czyli od początku jego reaktywacji.

- Byłem proboszczem katedry, kiedy Bractwo reaktywowało się tutaj. W katedrze odbywały się m.in. instalacje króla. Pierwszym kapelanem wybranym przez Bractwo był bp Józef Gucwa, ale nie zawsze mógł być na uroczystościach Bractwa, więc wtedy Mszę św. celebrował proboszcz katedry - wspomina bp Stanisław Salaterski. Od 2013 roku oficjalnie pełni funkcję kapelana Tarnowskiego Bractwa Kurkowego.

Jak uzasadnia Wielki Kanclerz Towarzystwa Rycerskiego Braci Kurkowych Giewomir Rokosz-Kuczyński wyróżnienie godnością Rycerza-Kawalera Orderu św. Jana Kantego biskupa Stanisława Salaterskiego to uznanie jego zasług położonych dla rozwoju Tarnowskiego Bractwa Kurkowego.

Udzielenie Inwestytury Rycerskiej odbyło się w Uroczystość św. Jana Kantego przy jego Grobie w Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Biskup Salaterski wziął udział z uroczystości razem z królem i marszałkami Tarnowskiego Bractwa Kurkowego. Obrzęd odbył się na zasadzie inwestytury rycerskiej podczas liturgii. Inwestytury orderu udzielił ks. infułat Władysław Gasidło, prepozyt kapituły uniwersyteckiej kolegiaty św. Anny w Krakowie, pasując rycerzy mieczem.

Uhonorowani zostali także m.in. ks. infułat Jerzy Bryła, protonotariusz apostolski, kapelan Krakowskiego Bractwa Kurkowego, oraz ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej w Warszawie. W poprzednich latach orderem zostali wyróżnieni bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp Stanisław Stefanek z Łomży i bp Jan Kopiec z Gliwic.

Przyjęcie honorowej goności Rycerza-Kawalera Orderu św. Jana Kantego wraz z mucetem przez biskupa Stanisława Salaterskiego odbyło się wczoraj w Krakowie.   Przyjęcie honorowej goności Rycerza-Kawalera Orderu św. Jana Kantego wraz z mucetem przez biskupa Stanisława Salaterskiego odbyło się wczoraj w Krakowie.
Beata Malec-Suwara /Foto Gość
Order zobowiązuje? – Na pewno do tego, żeby częściej modlić się do św. Jana Kantego i starać się żyć ideami, które on propagował – uważa bp Stanisław Salaterski. O tych ideach przypomniał podczas wczorajszej homilii wygłoszonej w kolegiacie św. Anny. – To pracowitość, duch miłosierdzia i otwarcie na wspólnotowe działanie – zaznacza biskup.

Tarnowskie Bractwo Kurkowe kultywuje tradycje i pielęgnuje starożytne obyczaje, propaguje idee patriotyczne, podejmuje działalność dobroczynną czy wspierają szkolnictwo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama