Nowy numer 3/2021 Archiwum

Idącym w przyszłość przejdź do galerii

W Zespole Szkół w Siedliskach Tuchowskich otwarta została wystawa poświęcona obchodom millenium chrztu Polski.

- Dla nas jest to duże wydarzenie, bo to jest ogólnopolska wystawa. Cieszy się, że ksiądz Jakub zorganizował wszystko tak, że dotarła do nas. Dla nas jest ważna, bo w obchody millenium chrztu Polski w 1966 roku organizował patron obu naszych szkół kard. Stefan Wyszyński – mówi Lucyna Jamka, dyrektor Zespołu Szkół w Siedliskach Tuchowskich.

Wystawa, czynna przez tydzień w hallu szkoły, przyjechała z Instytutu Prymasowskiego z Warszawy. Na prawie 30 planszach prezentowane są zdjęcia z obchodów 1000. rocznicy chrztu Polski we wszystkich ówczesnych 27 diecezji polskich. Wówczas diecezje, w czasie jubileuszu, nawiedziła kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Zdjęciom towarzyszą teksty prymasa Stefana Wyszyńskiego. - Chciałem, żeby wystawa pojawiła się w szkole z powodu obchodzonej 1050. rocznicy chrztu Polski. To jest dla nas nauka, kiedy widzimy, że millenium Kościół obchodził niezwykle uroczyście, ale autonomicznie, bo władza świecka tej rocznicy nie uznała. Dziś możemy wspólnie świętować, bo to nasza tożsamość narodowa i państwowa – mówi organizator wystawy ks. Jakub Kuchta. Poza tym ekspozycja jest również źródłem wiedzy o patronie.

Wystawę otwarli wspólnie dyrektor Lucyna Jamka, burmistrz Tuchowa Adam Drogoś, proboszcz parafii ks. Jan Wieciech. 

Do swoich współczesnych, w 1966 roku, prymas Stefan Wyszyński mówił, że są pokoleniem milenijnym, przełomowym, które żyje na grani dwóch tysiącleci. Trudno utrzymać się na grani, bo wieją tam silne wiatry, szaleją burze. – Dodawał, że „trzeba mocno trzymać się pazurami rodzimej skały, aby nie spaść na dno przepaści”. To z tej wystawy na pewno zapamiętamy – mówi Jakub Augustyn z klasy II a gimnazjum w Siedliskach Tuchowskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama