W Wierzchosławicach trwa spotkanie młodzieży polskiej i ukraińskiej.
Do 29 października trwać będzie międzynarodowa wymiana młodzieży "Pomiędzy Galicją a Europą. Odkryjmy naszą wspólną tożsamość".
- To spotkanie młodzieży z Polski i Ukrainy służy odkrywaniu wspólnej tożsamości, kultury oraz tradycji narodu polskiego i ukraińskiego, które wywodzą się z dziedzictwa historycznej Galicji. Młodzi ludzie poszukują podobieństw i elementów łączących własne narody, a także kreślą scenariusze dla przyszłości Polski i Ukrainy - mówi Joanna Bonior, prezes Fundacji „Nowe inspiracje”, która organizuje spotkanie.
W spotkaniu uczestniczą 24 osoby, po 12 z Polski i Ukrainy w wieku od 18 do 25 lat. Młodzi ludzie biorą udział w warsztatach, wspólnie odwiedzają szkoły, dyskutują. Także o historii.
- Co nam przeszkadza w rozwijaniu wzajemnych relacji? Stereotypy. Trzeba się lepiej wzajem poznać, żeby ze sobą owocnie rozmawiać, żeby współpracować - uważa Sylwia Kruk z Przeworska.
Powszechnie uważa się, że jedną z istotnych przeszkód we wzajemnych relacjach jest nierozliczona historia.
- Oczywiście musimy pamiętać o historii, musimy uczyć się na błędach, które zostały popełnione, i próbować, żeby nie wydarzyły się znowu - mówi Uliana Salii z Truskawca na Ukrainie.
Projekt realizowany w Wierzchosławicach jest dofinansowany z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, która powstała 9 września 2015 roku na mocy porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy. Jej działalność finansowana jest z funduszy, których dysponentem po stronie polskiej jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, a po stronie ukraińskiej - Ministerstwo Młodzieży i Sportu Ukrainy.