Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wszystkich Świętych na cmentarzach

Dzisiejsza uroczystość zmienia porządek Mszy św. w kościołach. W połączeniu z procesją odprawiane są także na nekropoliach.

Uroczystość Wszystkich Świętych zobowiązuje wszystkich katolików do uczestnictwa we Mszy św. Porządek dopołudniowych Mszy św. zwykle jest taki jak w niedziele. Popołudniowe Msze najczęściej odprawiane są na cmentarzach. Wielu z nas będzie uczestniczyć w nich na tych nekropoliach, gdzie znajdują się groby naszych bliskich.

Najważniejszą modlitwą zanoszoną do Boga za tych, którzy odeszli do wieczności a cierpią jeszcze w czyśćcu, jest Msza św. Inne formy pomocy zmarłym to: Komunia św. przyjęta w intencji dusz cierpiących w czyśćcu, odpusty zupełne oraz cząstkowe, cierpienia fizyczne czy duchowe ofiarowane za zmarłych, Różaniec, Droga Krzyżowa, jałmużna, dobre uczynki oraz wypominki.

Od 1 listopada do 8 listopada można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami codziennie za jedną duszę w czyśćcu cierpiącą. Do odpustu zupełnego potrzebne jest: stan łaski uświęcającej, przyjęta Komunia Św., modlitwa w intencjach Ojca Św. wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego, nawiedzenie cmentarza, modlitwa za zmarłych oraz „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga Ojca”.

Zwyczajem lat poprzednich w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach klerycy kwestują na rzecz tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Pomagają im lektorzy i ministranci.

Dodatkowo na niektórych cmentarzach odbywać się będą kwesty z przeznaczeniem na renowację zabytkowych nagrobków. Tak będzie m.in. na Starym Cmentarzu w Tarnowie czy cmentarzu w Wojniczu.

Bochnia

Procesja różańcowa na cmentarz przy ul. Orackiej wyruszy z bazyliki św. Mikołaja tuż po Eucharystii o 13.30.

W kaplicy na tym cmentarzu zostanie również odprawiona Msza o 15.00. Modlitewne spotkanie na cmentarzu na Łychowie rozpocznie o 14.00 Msza w tamtejszej kaplicy, a następnie procesyjnie zostanie odmówiony różaniec.

Natomiast na cmentarzu św. Rozalii modlitwa różańcowa rozpocznie się o 15.30.

Brzesko

W kościele Ducha św. po Mszy św. o godz. 14 razem z nieszporami odbędzie się procesja na cmentarz parafialny. Natomiast kościele Miłosierdzia Bożego Msza św. o 14 połączona będzie z procesją na cmentarz komunalny.

Ciężkowice

Nieszpory za zmarłych rozpoczną się w kościele o godz. 14.30. Po zakończeniu nieszporów wyruszy uroczysta procesja z różańcem na cmentarz, gdzie zostanie wygłoszone kazanie. Różaniec dla młodzieży będzie na cmentarzu o godz. 18.

Czarna

O godz. 13 zostanie odprawiona Msza św. w kaplicy na nowym cmentarzu, a następnie odbędzie się procesja na cmentarzu, połączona z wypominkami i modlitwą za zmarłych. Na starym cmentarzu – o 15.00.

Czchów

Msza św. na górnym cmentarzu będzie sprawowana o godz. 14, a o 15.00 - na dolnym cmentarzu.

Dąbrowa Tarnowska

Po południu o godz. 14 w kościele cmentarnym Zmartwychwstania Pańskiego zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych parafian, po której wyruszy procesja na cmentarz z modlitwami za zmarłych. O godz. 17.3o w kościele cmentarnym będą modlitwy za zmarłych wypominanych, a o godz. 18.oo Msza św. wieczorowa.

Dębica

Nabożeństwo za zmarłych w uroczystość Wszystkich Świętych na wszystkich dębickich cmentarzach rozpocznie się o godz. 14. Na zakończenie zostanie odprawiona Msza św. w kaplicy cmentarnej.

Dębno

Msza św. na cmentarzu o godz. 14, następnie procesja i różaniec za zmarłych.

Grybów

Msza w Bazylice o 13.30 po której nastąpi tradycyjna procesja na cmentarz z modlitwą różańcową za zmarłych.

Kąclowa

O godz. 14 rozpocznie się nabożeństwo za zmarłych na cmentarzu, a po nim będzie Msza św. w starym kościele ofiarowana za dusze wypominane w miejscowym kościele.

Krynica

O godz. 14.30 nieszpory żałobne z modlitwą  w intencji wszystkich zmarłych parafian, kuracjuszy, sióstr zakonnych i kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii. W tym dniu Msza św. na Cmentarzu Zdrojowym i na cmentarzu w Krynicy Dolnej o godz. 14.

Limanowa

O godz. 14 w kościele parafialnego rozpoczną się nieszpory żałobne, następnie wyruszy procesja na cmentarze limanowskie, podczas której zostanie wygłoszone okolicznościowe kazanie. Po procesji, o godz. 16, w bazylice zostanie odprawiona Msza św.

Lipnica Murowana

O godz. 10 na starym cmentarzu procesja i Msza św. w intencji dobrodziejów parafii i za dusze wypominane; o godz. 13.00 na nowym cmentarzu procesja i Msza św. w intencji zmarłych kapłanów, siostry zakonne i dusze wypominane.

Łącko

O godz. 14 przy nowej kaplicy na cmentarzu w Łącku rozpocznie się procesja z Różańcem. Po procesji zostanie tam odprawiona Msza św. za zmarłych.

Łąkta

Msza w kościele o godz. 11 z okolicznościowym kazaniem, a po niej procesja żałobna na cmentarz.

Nowy Sącz

Procesje żałobne na sądeckich cmentarzach rozpoczynają się o godz. 14. Udział w procesji nie zastępuje uczestnictwa w Mszy św. Porządek Mszy św. w bazylice św. Małgorzaty będzie jak w niedzielę, z jednym wyjątkiem: nie będzie Mszy św. o godz. 14.

Mielec

W kościele pw. Ducha Świętego po Mszy św. o godz. 14 wyruszy procesja na Stary Cmentarz. Tam będą modlitwy za zmarłych i kazanie. Przed procesją w kościele zostaną poświęcone znicze i kwiaty z przeznaczeniem na groby zmarłych. Na cmentarzu komunalnym modlitwy za zmarłych, kazanie i procesja będą o godz. 12 i 14.30.

Muszyna

O godz. 13.30 wyruszy z kościoła procesja na cmentarz, a o godz. 14 rozpocznie się Msza św. z okolicznościowym kazaniem.

Nowy Wiśnicz

O godz. 14 rozpocznie się procesja na cmentarzu z modlitwami za zmarłych, a następnie Msza św. za zmarłych.

Ochotnica Dolna

O godz. 14 Msza św. i procesja żałobna na cmentarz. Wspólne nabożeństwo zakończy się błogosławieństwem przy kaplicy.

Polna

Żałobne nieszpory i Msza św. z kazaniem, której przewodniczył będzie bp Leszek Leszkiewicz, rozpoczną się w kościele o 13.30. Po Mszy św. procesja na cmentarz, którą prowadzi krzyż i wszyscy ministranci i lektorzy.

Przecław

O godz. 14 w kaplicy cmentarnej rozpoczną się nieszpory żałobne, a po nich procesja i Msza św. za zmarłych.

Siedliska

O godz. 14 Msza św. w kościele św. Mikołaja połączona z Nieszporami, a potem procesja na cmentarz do tzw. Pięciu stacji.

Sromowce

Od godz. 14 czytane będą wypominki. Po wypominkach o godz. 14.30 nieszpory za zmarłych, a po nich procesja na cmentarz połączona z modlitwą za zmarłych.

Szczepanów

O godz. 13.3o na cmentarzu Różaniec za zmarłych, a po nim o godz. 14 Msza św. w intencji wszystkich zmarłych.

Szczawnica

O 14.30 odśpiewane zostaną nieszpory za zmarłych, po których wyruszy procesja na cmentarz. Po kazaniu na cmentarzu będzie tam ostatnia tego dnia Msza św.

Szczucin

O 14.00 Msza św. w kaplicy cmentarnej, a potem procesja po cmentarzu. O godz. 19 modlitwę za zmarłych poprowadzi grupa młodzieżowa.

Tarnów

W Mościcach, w  Krzyżu i na Starym Cmentarzu Msza św. i procesja za zmarłych rozpocznie się o godz. 14. W Klikowej uroczystości na cmentarzu parafialnym rozpoczynają się Mszą św. o godz. 13.30, a po niej procesje połączone z wypominkami na cmentarzu parafialnym, następnie procesja na cmentarzu komunalnym i zakończenie Mszą św. o godz. 16.

Trzciana

12.30 - Różaniec za zmarłych w kaplicy cmentarnej, o godz. 13 - Msza w kaplicy cmentarnej.

Tylicz

W Muszynce o godz. 13.15 Msza św. i procesja modlitewna na cmentarz. W Tyliczu o godz.14.30 Różaniec za zmarłych wypominanych w cerkwi, a o godz. 15. Msza św. i procesja modlitewna na cmentarz.

Tymowa

Mszy św. na cmentarzu o godz. 14 będzie przewodniczył pochodzący z Tymowej bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Wojnicz

O godz. 14 w kaplicy na cmentarzu rozpoczną się nieszpory za zmarłych z kazaniem, a następnie procesja po cmentarzu, w czasie której zostanie odmówiony Różaniec za zmarłych.

Żegocina

Msza z kazaniem na cmentarzu o godz. 14, a następnie żałobna procesja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama