Nowy numer 33/2018 Archiwum

Miłosierny jak nowy

W Męcinie odnowiona została zabytkowa kapliczka Jezusa Miłosiernego.

Stoi w centrum miejscowości już ponad 200 lat. Z jej powstaniem związana jest historia człowieka ocalonego w tym miejscu od pewnej śmierci. Ów człowiek pielgrzymował do męcińskiego kościoła, sławnego w dawnych czasach ośrodka kultu Serca Pana Jezusa. Stąd właśnie figura Jezusa Miłosiernego (Serce Pana Jezusa) jest głównym motywem kapliczki. Stoi na kamiennym cokole, zdobionym płaskorzeźbami Matki Boskiej Bolesnej, św. Józefa oraz św. Michała Archanioła. Otoczenie kapliczki zostało wyłożone estetycznym kamieniem pochodzącym z miejscowego kamieniołomu. Wykonana została także iluminacja. 

Piękne dzieło jest efektem wieloletnich starań wielu osób. Warto wspomnieć różne formy zaangażowania okolicznych rodzin, którzy ofiarowali swój czas, środki i umiejętności. Remont wykonała miejscowa firma Janosik należąca do Mariana Ślazyka. Środki finansowe zapewniła Gmina Limanowa przy znacznym udziale Urzędu Marszałkowskiego.

- Poświęciliśmy odnowioną kapliczkę w czasie kończącego się Roku Miłosierdzia. Nowe usytuowanie figury sprawia, że Jezus spogląda na stary i nowy trakt biegnący z Męciny do Limanowej, jakby dawał nam do zrozumienia, że tak samo jak czuwał nad dawnym pokoleniem mieszkańców, tak samo swoim miłosierdziem obejmuje współczesne pokolenie. A my, którzy uczestniczyliśmy w poświeceniu odnowionej figurę, oddaliśmy siebie, parafię i całą Ojczyznę Sercu Pana Jezusa – mówi proboszcz z Męciny ks. Antoni Piś.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma