Nowy numer 48/2020 Archiwum

Weszliśmy w inny świat przejdź do galerii

Do Bramy Miłosierdzia w Nowym Sączu pielgrzymowały Liturgiczna Służba Ołtarza i Dziewczęca Służba Maryjna.

5 listopada w bazylice św. Małgorzaty odbyła się dekanalna pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza i Dziewczęcej Służby Maryjnej do Bramy Miłosierdzia. Przed wejściem do bazyliki na progu przekroczenia jubileuszowych wrót powitał chłopców i dziewczęta kustosz ks. prał. Jerzy Jurkiewicz i przypomniał o możliwości uzyskania przez nich odpustu dla siebie lub zmarłych.

Przybyli praktycznie z każdej parafii dekanatu Nowy Sącz-Centrum. Z niewielkiej Librantowej z tamtejszym proboszczem ks. Henrykiem Osorą przyjechał cały autobus. - 54 lektorów, ministrantów i dziewcząt z DSM. Nie mieli wyjścia - żartuje ks. Henryk. Ale jak dodaje Arek, tamtejszy ceremoniarz, to i tak jeszcze nie wszyscy.

Czy są tu tylko dlatego, że proboszcz im kazał? - Przyjechaliśmy do kościoła, by spotkać się z Jezusem Miłosiernym. Na pewno każdy z nas ma swoją osobistą intencję - mówi Arek.

Wielu z uczestników pielgrzymki było już nieraz w bazylice, niektórzy nawet wczoraj lub przed tygodniem. Nie mówiąc już o tych, którzy służą w niej na co dzień. Lektorzy i ministranci pochodzący z parafii św. Małgorzaty mieli okazję zyskać bardzo wiele odpustów w trakcie tego roku.

- Jestem tutaj w każdą niedzielę, a także w dni powszednie. Zawsze, kiedy przechodzę przez bramę, staram się wybierać intencję, w jakiej ofiaruję odpust. Dzisiejszy odpust był za zmarłą miesiąc temu babcię - opowiada Krzysztof, lektor z parafii św. Małgorzaty.

Ks. Łukasz Bochenek, dekanalny duszpasterz LSO, cieszy się, że tyle osób zgromadziło się w tym kościele, który jest dla Nowego Sącza i okolic nie tylko kościołem jubileuszowym, ale zawsze sanktuarium, gdzie przy Panu Jezusie Przemienionym wierni gromadzą się przy odpuście czy innych okazjach.

- Jest to serce Sądecczyzny, nie tylko dla tych młodych, ale i dla starszych. Doskonale wiedzą, że tutaj, przy Panu Jezusie, mogą się przemienić. A przemiana w Roku Jubileuszowym jest tym bardziej wskazana, niech więc łaska Boża działa w sercach tych młodych i dzieci - dodaje ks. Łukasz.

Ks. prał. Jerzy Jurkiewicz, miejscowy kustosz, przekonywał uczestników pielgrzymki, że tutaj łączy się niebo z ziemią i to bardzo namacalnie. - Przekraczając tę bramę, weszliśmy w inny świat, Boży świat, w którym spotykamy cudowne oblicze przemienionego Pana - mówił w czasie homilii.

Życzył przy tym wszystkim, aby codziennie odkrywali piękno swojej posługi, jaką przyszło im pełnić w Kościele. - Wpatrując się w Jezusa Chrystusa i Matkę Bożą, bądźcie z waszej służby dumni i starajcie się wypełniać ją jak najsumienniej, z sercem oddanym Panu Bogu i Niepokalanej Matce - zaznaczył.

Podczas Mszy św. 40 chłopców z tego dekanatu przyjęto do posługi lektora. Pochodzą oni z parafii św. Jana Pawła II, św. Kazimierza, św. Małgorzaty, Nowy Sącz-Zabęłcze, z Siedlec, Wielogłów i Piątkowej.

W przyszłą niedzielę nastąpi uroczyste zamknięcie Bram Miłosierdzia we wszystkich kościołach jubileuszowych diecezji. W bazylice św. Małgorzaty nastąpi to podczas Mszy św. o godz. 12.

Weszliśmy w inny świat   Obrzęd przyjęcia do posługi 40 nowych lektorów dekanatu Nowy Sącz-Centrum Beata Malec-Suwara /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama