Nowy numer 20/2024 Archiwum

Pod dyrekcją św. Cecylii

Bogaty będzie program VI Dni Cecyliańskich w Tarnowie. Okazji do posłuchania muzyki organowej nie zabraknie.

Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Wydział Teologiczny UPJPII w Krakowie Sekcja w Tarnowie, Diecezjalne Studium Organistowskie im. ks. K. Pasionka w Tarnowie, Zespół Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie, Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, bazylika katedralna w Tarnowie i parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie zapraszają na VI Tarnowskie Dni Cecyliańskie, które odbędą się pod patronatem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Dni rozpoczną się 19 listopada o 11.30 w Diecezjalnym Studium Organistowskim im. ks. K. Pasionka w Tarnowie (ul. Dwernickiego 1, w sali nr 2) audycją organową uczniów Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie i Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Tego samego dnia w kościele parafialnym pw. NSPJ w Tarnowie (ul. Lwowska 102) o 18.45 będzie można posłuchać recitalu organowego w wykonaniu dr. Karola Gołębiowskiego z Brukseli.

W niedzielę 20 listopada o 18.45 w kościele parafialnym NSPJ w Tarnowie recital organowy wykona prof. Wiktor Łyjak z Kielc.

Poniedziałek 21 listopada będzie dniem warsztatów organowych, które poprowadzi prof. Julian Gembalski z Akademii Muzycznej w Katowicach. Warsztaty odbędą się w kościele NSPJ w Tarnowie i potrwają od 10.00 do 15.30. Wieczorem zaś będzie można posłuchać recitalu profesora również w kościele NSPJ o 18.45.

W liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, 22 listopada o 9.30 w Diecezjalnym Studium Organistowskim im ks. K. Pasionka w Tarnowie odbędzie się VI Ogólnopolski Konkurs Organowy Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich.

Wieczorem o 18.00, w kościele NSPJ w Tarnowie zostanie odprawiona Msza św., a po niej będzie można wysłuchać koncertu muzyki chóralnej i organowej. Utwory muzyki sakralnej zaśpiewa chór katedralny Pueri Cantores Tarnovienses pod dyrekcją ks. dr. Grzegorza Piekarza. Na organach zagra Wojciech Szczerba. Podczas koncertu zostaną ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu uczniów diecezjalnych studium organistowskich.

Naukowym wydarzeniem cecyliańskiego tygodnia będzie konferencja, która odbędzie się 23 listopada w Diecezjalnym Studium Organistowskim im ks. K. Pasionka w Tarnowie. Początek konferencji o 10.00, zakończenie o 15.30. Tematem konferencji będzie „Wokół nowych organów w kościele NSPJ w Tarnowie”. O romantycznych organach francuskich opowie dr hab. Jarosław Wróblewski z Warszawy. Ks. dr Ryszard Banach z Tarnowa przedstawi temat „Początki kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie

i jego budowniczy bł. Ks. Roman Sitko”. Mgr Piotr Matoga z Krakowa przybliży działalność organmistrzów Żebrowskich i opowie o pierwszych organach w kościele NSPJ w Tarnowie. Mgr Paweł Pasternak z Warszawy zreferuje temat „Tadeusz Rajkowski i jego „opus vitae” – organy w kościele NSPJ w Tarnowie”. O nowych organach w kościele NSPJ w Tarnowie opowie mgr Wojciech Szczerba. Tematem wykładu dr. Michała Szostaka z Lichenia będzie „Wielkie organy bazyliki w Licheniu w zestawieniu z największymi organami świata”. Dr Andrzej Gładysz z Lublina przedstawi historię organów dekanatu pilzneńskiego do 1786 roku, a mgr Michał Wieczorek z Tarnowa będzie mówił o organach dekanatu Tarnów –Wschód. Zwieńczeniem konferencji będzie wykład ks. dr. Andrzeja Dudka z Tarnowa o akompaniamencie muzycznym w liturgii końca XIX w. i obecnie.

Wieczorem, 23 listopada o 18.45 w kościele NSPJ w Tarnowie dr hab. Jarosław Wróblewski z Warszawy zagra recital organowy.

26 listopada o 18.00 bp Andrzej Jeż odprawi w kościele NSPJ w Tarnowie Mszę św., podczas której dokona uroczystego błogosławieństwa neoromantycznych organów piszczałkowych. W czasie Eucharystii śpiewy liturgiczne wykona Schola Gregoriańska Chłopięcego Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses pod dyrekcją ks. dr. Grzegorza Piekarza. Na organach zagrają dr Henryk Jan Botor z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz mgr Wojciech Szczerba z Tarnowa. Po Mszy św. będzie można wysłuchać jeszcze recitalu organowego w wykonaniu dr. Henryka Jana Botora.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Dni Cecyliańskich jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy