Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie ma czym oddychać

Najgorzej mieszkać w Nowym Sączu i Tuchowie. Zabija nas dym z pieca.

Statystyki są alarmujące – 98 proc. Małopolan oddycha powietrzem, które zawiera zbyt dużą ilość rakotwórczego benzo(a)pirenu. To problem szczególnie dotkliwy w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych w ramach aktualizacji programu ochrony powietrza dla naszego regionu, problem z przekraczaniem dopuszczalnych poziomów pyłu PM10 ma aż 120 małopolskich gmin. Najgorsze wyniki w naszym rejonie zanotowano w Nowym Sączu i Tuchowie. Poziom pyłu PM2,5 (powyżej 20 ug/m3) jest zbyt wysoki w przypadku 109 gmin. Najgorszy wynik odnotowano jeśli chodzi o rakotwórczy benzo(a)piren – żadna z gmin w Małopolsce nie mieści się w dopuszczalnej normie.

Małopolska od wielu lat walczy ze smogiem. Kolejną inicjatywą władz województwa na rzecz czystego powietrza jest kampania społeczna pod hasłem „Dymem z pieca zabijasz”, która ma uświadomić mieszkańcom, że ich indywidualne decyzje mają wpływ na zdrowie i życie wielu osób.

Zostanie zrealizowana w czterech odsłonach i potrwa prawie do połowy 2018 roku. Billboardy i plakaty pojawią się w całej Małopolsce, także w Nowym Sączu, Krynicy czy Tarnowie. W telewizji i radiu zostaną wyemitowane spoty, a do mieszkańców trafi specjalna gazeta, w której znajdą m.in. informacje na temat szkodliwości smogu, ale też te dotyczące możliwości wymiany starych pieców.

Od 15 listopada mieszkańcy Małopolski mogą też korzystać ze specjalnej infolinii. Dzwoniąc pod numer 12 63 03 100, mogą dowiedzieć się m.in. jak zyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca.

Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym i benzo(a)pirenem powoduje choroby układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego. To między innymi astma, problemy z pamięcią, zawały serca, rak płuc, udar mózgu, stany depresyjne, przedwczesne porody, obumarcia płodu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama