Nowy numer 8/2021 Archiwum

Ma moc pomagania

Jakub Słowik z Tarnowa jest najlepszym pracownikiem socjalnym w Małopolsce.

Jakub Słowik otrzymał tytuł Małopolskiego Pracownika Socjalnego Roku 2016 w kategorii animacja. Podobny tytuł tyle że w kategorii doświadczenie powędrował do Bogumiły Bobak z Trzciany koło Bochni, która już od 20 lat pracuje w tej branży. Konkurs pod hasłem „Małopolski Pracownik Socjalny – Mamy moc pomagania” zorganizował po raz szósty Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Jakub Słowik, który jest pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, także "po godzinach" wychodzi naprzeciw problemom osób w jego otoczeniu. Zaangażował się szczególnie w pracę na rzecz osób bezdomnych i starszych. Na co dzień dowodzi, że pomaganie, praca z ludźmi i dla ludzi, to jego pasja.

Od 2009 roku prowadzi Stowarzyszenie "Senior na Czasie", a od 2014 roku jedno z czterech Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej w Tarnowie, które skupia około 150 seniorów. Jest też inicjatorem powstania i wiceprezesem Fundacji Społecznej Progres, której celem jest pomoc osobom wykluczonym społecznie. Jest również inicjatorem stworzenia systemu mieszkań treningowych dla osób bezdomnych, które mają zostać zasiedlone w 2017 r.

To właśnie pomoc bezdomnym w wychodzeniu z tego impasu jest dla niego najważniejsza. W 2014 roku był jednym z inicjatorów diagnozy, dotyczącej systemu pomocy osobom bezdomnym w Tarnowie i powiecie, opracowanej przez organizacje pozarządowe przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.

Pomaga na co dzień osobom bezdomnym przebywającym w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn, a także w różnych rejonach naszego miasta, na ulicach, klatkach schodowych, boksach śmietnikowych, ławkach. Od kwietnia 2016 r. pełni funkcję koordynatora Zespołu ds. Pracy z Osobami Bezdomnymi.

Zaprojektował i współorganizował realizowaną przez Fundację Progres pierwszą w Tarnowie kampanię społeczną „W czym pomagasz dając pieniądze na ulicy?”. Tegorocznej odsłonie tej akcji patronuje Gość Tarnowski. Szczegóły już wkrótce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama