Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kinga najlepsza

Siedemnastolatka z Tarnowa, chórzystka „Puellae Orantes”, uczennica Studium Organistowskiego, zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie organowym.

Kinga Szalecka z Tarnowa i Mikołaj Szczęsny z Opola wygrali VI Ogólnopolski Konkurs Organowy Uczniów Diecezjalnych Studiów Organistowskich, który odbył się 22 listopada w ramach VI Tarnowskich Dni Cecyliańskich. Na festiwal zgłosiło się 16 uczestników z kilku ośrodków w Polsce, oczywiście z Tarnowa, ale także z Gniezna, Opola i Łodzi.

Do gry na organach przystąpiło 14 osób. Może się komuś wydawać, że to niewiele, ale to i tak więcej niż w równorzędnym konkursie w Krakowie – mówi ks. Grzegorz Piekarz, organizator Dni Cecyliańskich. – Wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to sztuka niszowa, ale jednak nie brakuje osób, które ją wykonują, dlatego trzeba ich wspierać, motywować i zachęcać, m.in. temu ma służyć konkurs. Wśród grających nie brakowało także bardzo młodych ludzi – mówi Sławomir Barszcz, organista z bazyliki katedralnej w Tarnowie, jeden z członków jury. Przewodniczącym jury konkursu organistowskiego był prof. Julian Gembalski z Katowic, niekwestionowany autorytet muzyki organowej. Obok niego uczniów oceniali pedagodzy poszczególnych szkół. Zwycięzców wyłonili jednogłośnie. Pierwsze miejsce ex aequo otrzymali Kinga Szalecka z Tarnowa i ubiegłoroczny laureat Mikołaj Szczęsny z Opola. Kinga ma 17 lat, śpiewa w Dziewczęcym Chórze Kameralnym „Puellae Orantes”, do Studium Organistowskiego w Tarnowie uczęszcza od 2015 roku. – Bardzo cieszę się z wygranej, bo oznacza to, że moja gra i przekazywanie emocji poprzez muzykę podoba się słuchaczom, a także jest dobrze oceniane przez profesorów – mówi Kinga. – W przyszłości chciałabym wiązać swoje życie z muzyką, być może jako organistka lub dyrygent. W programie VI Dni Cecyliańskich znalazły się recitale organowe w wykonaniu najwybitniejszych organistów w Polsce, warsztaty organowe oraz konferencja naukowa poświęcona wyjątkowym neoromantycznym organom piszczałkowym, które znajdują się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama