Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nieobecni są najbliżej przejdź do galerii

W Zawadzie odbyła się wieczornica z racji pierwszej rocznicy beatyfikacji o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

5 grudnia przypada pierwsza rocznica beatyfikacji Męczenników z Pariacoto, franciszkanów, o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, pochodzącego z podtarnowskiej Zawady. Na tę okoliczność uczniowie wraz z nauczycielami z miejscowej szkoły 2 grudnia zaprezentowali wieczornicę przywołującą pamięć swojego patrona zatytułowaną "Nieobecni są najbliżej".

- Nadal jesteśmy chyba jedyną szkołą na świecie, która nosi imię o. Zbigniewa Strzałkowskiego, chociaż w ślad za Zawadą poszła też szkoła w Łękawicy k. Żywca, która od stycznia 2016 roku nosi imię o. Michała Tomaszka - mówi Krzysztof Nowak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zawadzie, która nosi imię pochodzącego stąd franciszkanina, który zginął męczeńską śmiercią w Pariacoto 9 sierpnia 1991 roku.

Ta wieczornica, która będzie się odbywać w tym czasie co roku, to tylko jedna z wielu inicjatyw, jakie podejmowane są przez miejscową szkołę w związku z patronem. Od 2004 roku w Zawadzie organizowany jest Memoriał Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. W niedługim czasie po jego męczeńskiej śmierci z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Antoniego Mleczki parafianie ufundowali dzwon, któremu nadano imię o. Zbigniewa. Przy okazji rekolekcji czy memoriału Zawadę odwiedzili chyba już wszyscy koledzy rocznikowi franciszkanina, łącznie z o. Jarosławem Wysoczańskim. Zresztą wielu w Zawadzie znało o. Zbigniewa i się o nim tutaj pamięta. Wspomnienia o nim przekazywane są najmłodszemu pokoleniu.

Adam Olbracht i Marcin Czerwiński, uczniowie miejscowej szkoły, opowiadają o o. Zbigniewie, jak to wyjechał na misje do Peru. - Uczył tam dzieci, jak być dobrym i pomagał innym. Został zabity za to, że głosił Ewangelię - mówią chłopcy.

- Jest wielka jedność między parafią i szkołą, razem tworzymy jeden zespół wychowawczy i w tym zespole jest obecny duch o. Zbigniewa Strzałkowskiego - zaznacza dyrektor miejscowej szkoły. Cieszy się, że w końcu po wielu latach objawiło się kolejne powołanie w Zawadzie. - U franciszkanów jest jeden wychowanek naszej szkoły i mam nadzieję, że to się spełni kiedyś święceniami - dodaje.

W niedzielę 4 grudnia delegacja szkoły ze sztandarem wybiera się na uroczystości, które będą miały miejsce w krakowskiej bazylice św. Franciszka. Wezmą udział w prezentacji multimedialnej pt. Męczennicy, która odbędzie się w Sali Włoskiej od godz. 9 do 11, a o godz. 12 w Mszy św. pod przewodnictwem kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ojcowie franciszkanie zapraszają do wzięcia udziału w uroczystościach, które rozpoczną się tam już dzisiaj o godz. 20 nabożeństwem dziękczynnym Gloria Tibi Trinitas.

Czytaj także: Tak umierają świadkowie Jezusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama