Nowy numer 2/2021 Archiwum

Mikołaj i handel

Dziś w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się XVI Bocheński Dzień Świętego Mikołaja.

Tradycją tego wydarzenia jest nie tylko wizyta świętego, ale również prelekcje i koncerty nawiązujące do symboliki oraz postaci Biskupa Miry. Organizowany we współpracy z miejscowym Urzędem Miasta XVI Bocheński Dzień Świętego Mikołaja odbędzie się w wigilię tego święta, czyli 5 grudnia o 17.30 w Galerii „Strych Muzealny” (Rynek 20, Bochnia).

W tym roku w bocheńskim muzeum zostanie zaprezentowany Święty Mikołaj z Domu Greckiego w Myślenicach. Tę piękną średniowieczną rzeźbę - najstarszy eksponat w zbiorach tamtejszego Muzeum Regionalnego zaprezentuje Bożena Kobiałka, dyrektor Muzeum Regionalnego w Myślenicach. Jej wykład będzie opowieścią o rzeźbie świętego, ale i miejscu, w którym na co dzień ona przebywa.

Jak zaznaczają organizatorzy spotkania, w zbiorach tego muzeum zawarty jest świat tajemnic i wzruszeń, który pamiętamy z dzieciństwa albo poznaliśmy dzięki opowieściom rodziców i dziadków. To świat kultury swojskiej, która - miejmy nadzieję - nie rozpłynęła się jeszcze do końca w powodzi szalonych zmian cywilizacyjnych i kulturowych, jakie zaszły w ostatnich dziesięcioleciach.

W Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się także spotkanie z prof. dr. hab. Andrzejem Ziębą z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, który wygłosi wykład pt. Ormianie i orientalizacja, czyli jak handel zmienił kulturę staropolską.

Całość dopełni występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bochni.

Mikołaj i handel  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama