Rocznica chrztu Polski powinna prowokować do poznawania lokalnych dziejów Kościoła.
Z takiego założenia wyszło Towarzystwo Miłośników Piwnicznej, które zorganizowało 9 grudnia konferencję naukową „Millenium Kościoła na Sądecczyźnie”.
- Staramy się, żeby było lokalnie, ale i szerzej, regionalnie. Piwniczna jest bowiem sercem Beskidu Sądeckiego. Jako Towarzystwo Miłośników Piwnicznej historią zajmujemy się od 1978 roku. Ta konferencja jest czwartą, która organizujemy., Pierwsza poświęcona była pergaminom królewskim, które przechowujemy w mieście, druga kurierom beskidzkim, trzecia, w roku ubiegłym, kronikarzowi Janowi Długoszowi i jego związkach z Sądecczyzną oraz wyglądem naszych ziem w jego czasach – mówi Barbara Talar, prezes Towarzystwa Miłośników Piwnicznej
W czasie konferencji o pierwszych odkryciach archeologicznych i osadnictwie na dzisiejszej Sądecczyźnie mówił archeolog dr Krzysztof Tunia. Dr Przemysław Stanko opowiadał zaś o materiałach do dziejów Kościoła na Sądecczyźnie w Tajnym Archiwum Watykańskim. Zdecydowanie bardziej dostępne niż wyżej wymienione jest Archiwum Diecezjalne w Tarnowie. – Mamy także bogate zbiory źródłowe z terenu całej dzisiejszej diecezji, ale z powodów historycznych pochodzące z lat po jej założeniu w 1786 roku. Niektóre dokumenty wcześniejsze znane posiadamy w odpisach. Ale warto wiedzieć, że wiele archiwaliów znajduje się dziś w parafiach, stąd badacze wszechstronnie pojętych dziejów Kościoła powinni także sięgać po te materiały - mówi ks. Krzysztof Kamieński, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie.
- Po konferencji ukaże się publikacja, więc materiały będą dostępne dla szerokiej publiczności. Zaprosiliśmy naszą młodzież, niech posłucha, niech rozbudza się w młodych zainteresowanie naszą historią. Może ktoś z nich zechce kiedyś poszukiwać śladów naszej przeszłości - mówi Barbara Talar.