GN 45/2018 Archiwum

Zmarł ks. prał. Władysław Sitko

Człowiek z "sercem na dłoni". Odwiedzał pielgrzymów na trasie PPT oraz częstował ciepłym posiłkiem i owocami.

3 stycznia 2017 roku zmarł ks. prał. Władysław Sitko. Był proboszczem parafii Tęgoborze od 1976 do 2004 r. Przez wiele lat pełnił także funkcję dekanalnego notariusza oraz dekanalnego duszpasterza rodzin. Potem mieszkał w parafii jako rezydent na starej plebanii, do której chętnie zapraszał i przyjmował zarówno parafian, jak i gości.

W czasie swojego probostwa włożył wiele pracy w wystrój i wykończenie wnętrza tęgoboskiej świątyni i otoczenia wokół niej. Szczególną troską otoczył stary drewniany kościółek, który po wielkich staraniach i za zgodą konserwatora zabytków został przeniesiony do Tabaszowej, gdzie służy mieszkańcom jako kościół parafialny.

Za jego staraniem wyremontowany został również słynny zabytkowy kościółek na Juście. Kolejne zadanie, które sobie postawił, to wybudowanie kaplicy na Skrzętli. Na wysokości 727 m. n.p.m., wśród lasu stoi od 1992 roku kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej – miejsce nieustannych pielgrzymek.

Szczególną kartę w historii działań stanowi współpraca z młodzieżą. Dla dojeżdżającej do szkół młodzieży utworzył na starej plebani internat wraz z wyżywieniem. Wspólnie z młodzieżą organizował jasełka, spotkania opłatkowe, konkursy, pielgrzymki, oazy i wycieczki.

Działalność ks. Sitki wykraczała również poza granice kraju. Przez wiele lat gośćmi tęgoborskiej plebani były dzieci z Ukrainy i Białorusi, którzy będąc Polakami kultywują polskie tradycje. Był również inicjatorem akcji „Pomoc dla Polaków na Kresach”, w ramach której organizował wielokrotnie transporty darów do Żytomierza i Krysowa.

"Człowiek z sercem na dłoni - nader skromny i pozostający w cieniu swych zasług" - napisano o nim w uzasadnieniu nadania mu odznaki honorowej „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” 18 maja 2006 r. W jego tradycji było odwiedzanie pielgrzymów na trasie PPT oraz częstowanie ciepłym posiłkiem i owocami. W jego sercu płonął nieustanny kult do Matki Bożej Juścieńskiej.

Ks. Władysław Sitko urodził się 16 stycznia 1934 roku w Mechowcu (miejscowości należącej do parafii Cmolas - obecnie w diecezji rzeszowskiej). Egzamin dojrzałości złożył w Kolbuszowej. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 29 czerwca 1958 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Krościenko nad Dunajcem, Kamienica, Brzeźnica koło Dębicy i Mochnaczka. W latach 1969-1976 pełnił urząd najpierw wikariusza ekonoma, a następnie proboszcza parafii Mochnaczka.

W roku 1993 został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Zmarł w wieku 83 lat. Wprowadzenie ciała śp. Księdza Władysława do kościoła parafialnego w Tęgoborzy odbędzie się w środę (4 stycznia) o godz. 16. Msza święta w kościele parafialnym w Tęgoborzy w czwartek (5 stycznia) o godz. 9.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele parafialnym w Cmolasie w czwartek (5 stycznia) o godz. 14, po której ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu parafialnym.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy