GN 32/2018 Archiwum

Krawiec prowadzi piekarnię przejdź do galerii

Rzemieślnicy i przedsiębiorcy z Nowego Sącza, Limanowej, Bochni, Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej, Pilzna, Dębicy i Tarnowa dziękowali za miniony rok.

8 stycznia w kościele xx. misjonarzy w Tarnowie podczas Mszy św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża rzemieślnicy i przedsiębiorcy z Nowego Sącza, Limanowej, Bochni, Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej, Pilzna, Dębicy i Tarnowa dziękowali za miniony rok.

- Mamy wszyscy świadomość, że przez te ponad 1050 lat rzemiosło wpisało się w życie naszego narodu, państwa i Kościoła. Jeżeli jest ono mocne i silne, to także spływa przez nie błogosławieństwo na naród, nasze społeczności, rodziny, parafie i Kościół - zauważył bp Jeż, życząc wszystkim rzemieślnikom, aby mieli wyczucie swojej ważnej misji społecznej i aby podejmowali swoje powołanie z miłością, wtedy owoce ich pracy będą miały głęboki sens w Jezusie Chrystusie.

Mszę św. pod przewodnictwem bp Andrzeja Jeża koncelebrował m.in. proboszcz parafii misjonarzy ks. Marian Oleksy CM, członek diecezjalnego zespołu duszpasterstwa ludzi pracy ks. Józef Drabik i kapelan Izby Rzemieślniczej w Nowym Sączu ks. Andrzej Mulka   Mszę św. pod przewodnictwem bp Andrzeja Jeża koncelebrował m.in. proboszcz parafii misjonarzy ks. Marian Oleksy CM, członek diecezjalnego zespołu duszpasterstwa ludzi pracy ks. Józef Drabik i kapelan Izby Rzemieślniczej w Nowym Sączu ks. Andrzej Mulka Beata Malec-Suwara /Foto Gość Jaki był ten rok dla rzemieślników i przedsiębiorców? - Ogólnie nie był zły. Bywało gorzej, ale pracy nie brakowało. Trudniej jest z pracownikami - ocenia Andrzej Kuta, prezes Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie.

Nie brakuje spraw, które nurtują, ale z nadzieją patrzy się tu w przyszłość. - Liczymy, że nowy rząd i pan premier Morawiecki dokończy rozpoczęte reformy dotyczące naszego systemu. Po transformacji rzemiosło się rozbiło, wzmocniła to jeszcze ustawa o samorządzie gospodarczym, która dała nam wolny rynek - mówi Kuta.

  Andrzej Kuta, prezes Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie, prowadzi przedsiębiorców i rzemieślników na dalszą część spotkania
Beata Malec-Suwara /Foto Gość
Brak przynależności czy kwalifikacji zawodowej doprowadził do tego, że dziś każdy może prowadzić taką działalność, jaką chce bez żadnych konsekwencji. - Dziś bez żadnego przygotowania zawodowego krawiec może prowadzić piekarnię - zauważa Kuta, uważając, że to wszystko osłabia lobby rzemieślników i przedsiębiorców.

- Rzemiosło się rozbiło, jest bardzo samodzielne, a potrzeba współpracy, aby razem wypracowywać pewne kierunki działania, bo rzemiosło to nie tylko zarabianie pieniędzy. Rzemieślnicy służą ludziom potrzebującym, angażują się w prace społeczne czy życie publiczne - motywuje prezes tarnowskiej Izby Rzemieślniczej. Wspólne działania zaowocowałyby jeszcze większym wpływem na politykę gospodarczą kraju. - Rzemiosło bowiem wnosi bardzo dużo do krajowego produktu brutto, daje miejsca pracy. Nie tylko myśli o sobie, ale globalnie - dodaje Kuta.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma