Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zmarł ks. Kazimierz Dominiak

Od 1982 roku jego kapłańskie życie związane było z Dębicą-Latoszynem, którą nazwał "swoją małą Ameryką".

9 stycznia zmarł ks. prał. Kazimierz Dominiak, były proboszcz i budowniczy kościoła NSPJ w Dębicy-Latoszynie. Ostatnio był rezydentem w tej parafii.

Związany był z nią od 1982 roku, kiedy to z woli bpa Jerzego Ablewicza został oddelegowany do Dębicy-Latoszyna jako rektor. Następnie był proboszczem tej parafii i budowniczym kościoła pw. NSPJ, a także plebani, domu i cmentarza parafialnego.

Dzieje parafii opisał w książce „Moja Mała Ameryka”, "aby kawał historii i tyle ludzkich spraw nie poszło w zapomnienie", jak napisał w jej wstępie.

Ks. mgr lic. Kazimierz Dominiak urodził się 17 marca 1936 roku w Zalasowej. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali 26 czerwca 1960 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Dobrków, Łososina Dolna, Lipinki, Zaborów, Łukowica, Kolbuszowa, Tarnów – Najświętszego Serca Pana Jezusa i Szczepanów.

W latach 1982–2006 pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie. Po złożeniu urzędu proboszcza pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. W roku 2007 został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni. W tym samym roku w uznaniu dla jego zasług na rzecz społeczności lokalnej otrzymał tytuł honorowy „Zasłużony dla miasta Dębicy”.

Wprowadzenie ciała śp. Księdza Kazimierza do kościoła parafialnego w Dębicy-Latoszynie nastąpi w czwartek (12 stycznia) o godz. 13. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w Dębicy-Latoszynie w piątek (13 stycznia) o godz. 13, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu parafialnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama