Nowy numer 09/2024 Archiwum

Tyski wieczór… przejdź do galerii

z chórem CANTICUM IUBILAEUM. Laureat ubiegłorocznych Wieczorów Kolędowych koncertował w Tychach.

Zanim jednak limanowski chór mieszany CANTICUM IUBILAEUM wystąpił w Tychach, koncertował w Tyńcu.

Chórzyści przybyli do opactwa, aby wziąć udział we Mszy świętej w intencji zmarłego w ubiegłym roku śp. profesora Mariana Machury, który był honorowym członkiem chóru CANTICUM IUBILAEUM.

Na Eucharystii obecna była także najbliższa rodzina profesora i tynieccy parafianie. Po wspólnej modlitwie chórzyści wraz ze swoim dyrygentem, a zarazem wychowankiem profesora Machury, udali się na cmentarz parafialny w Tyńcu, aby pomodlić się przy grobie wybitnego i zasłużonego muzyka.

Kolejny koncert chór dał już w Tychach. Zespół został zaproszony do wykonania koncertu kolęd w ramach XXVI Tyskich Wieczorów Kolędowych.

Organizatorzy wieczorów podkreślają znaczenie pieśni bożonarodzeniowych dla duchowości i kultury narodowej, zakładając przy okazji pielęgnowanie tradycji i przywracanie do praktyki wykonawczej polskich kolęd, zwłaszcza tych mniej znanych i niejednokrotnie niesłusznie zapomnianych.

Na XXVI edycję festiwalu zaplanowano koncerty chórów oraz zespołów z kręgu muzyki jazzowej.

Tyskie Wieczory Kolędowe rozpoczęły się 7 stycznia i potrwają do najbliższej niedzieli. W ramach tygodnia kolęd, odbywa się co roku konkurs chórów. Laureatem nagrody GRAND PRIX w poprzedniej edycji został Chór CANTICUM IUBILAEUM.

Koncert limanowskich artystów odbył się w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Apostołów Piotra i Pawła w Tychach. Chórowi pod dyrekcją Marka Michalika akompaniowała Edyta Lachor-Mitkowska.

W czasie koncertu śląska organistka Brygida Tomala zaprezentowała interesujące aranżacje organowe. Mimo przenikliwego zimna, publiczność bardzo gorąco przyjęła wykonanie chóru. Koncertu wysłuchał , a po nim złożył gratulacje i słowa uznania, dyrektor artystyczny Tyskich Wieczorów Kolędowych, kompozytor i organista Henryk Jan Botor.

Podczas XXVI Tyskich Wieczorów Kolędowych oprócz chóru z Limanowej, wystąpią także artyści krakowskiej „PIWNICY POD BARANAMI”, chór prawosławny OKTOICH, Krystyna Prońko oraz Grażyna Łobaszewska.

Całość zakończy w niedzielę koncert galowy i występ laureatów XXVI. Tyskich Wieczorów Kolędowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy