Nowy numer 3/2021 Archiwum

100 procent serca

Caritas diecezjalna podsumowuje miniony rok i zaprasza do współpracy w nowym.

Bartosz Kluska był „twarzą” ubiegłorocznej kampanii Caritas „1 procent Twojego podatku to 100 procent serca”. Dzięki darczyńcom, którzy zdecydowali się pomóc Bartoszowi, chłopak, który trenuje pływanie, może mieć śmiałe marzenia.

– Marzę, żeby na olimpiadzie w Tokio zdobyć złoty medal – mówi sportowiec, który na co dzień zmaga się z niepełnosprawnością.

– Zakończył się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, ale to nie znaczy, że powinniśmy odłożyć na bok działalność charytatywną – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Caritas Diecezji Tarnowskiej realizuje ją obejmując opieką ludzi chorych, starszych i niepełnosprawnych, osoby bezdomne, bezrobotne, rodziny i osoby żyjące w skrajnym ubóstwie, ofiary przemocy oraz dzieci i młodzież ze środowisk zagrożonych marginalizacją.

Takiej pomocy potrzebujący mogą doświadczyć m.in. w 6 domach, w których funkcjonuje 9 wyspecjalizowanych placówek medycznych i pomocy społecznej.

Równolegle ludziom biednym i chorym, rodzinom wielodzietnym pomagają wolontariusze parafialnych oddziałów Caritas.

– To przede wszystkim tą drogą Caritas dociera do potrzebujących na terenie całej diecezji i przez nich świadczy potrzebującym różnorodną, adekwatną do sytuacji pomoc – dodaje ks. Podstołowicz.

Praca członków Parafialnego Oddziału Caritas wspierana jest przez wielu parafian, wciąż też – mimo niełatwych czasów – liczni darczyńcy i dobrodzieje pomagają materialnie parafialnym oddziałom.

Obecnie w całej diecezji, liczącej 468 parafii, działa ponad 400 Parafialnych Oddziałów, a więc istnieją one w 90 proc. parafii.

W całej diecezji zaangażowanych w to dzieło jest ponad 4,5 tys. wolontariuszy. – Kiedyś bp Wiktor Skworc nazwał ich siłą szybkiego reagowania, bo zawsze i bez zbędnych procedur podejmują natychmiastowe działania pomocowe, zwłaszcza w przypadku zdarzeń losowych – mówi dyrektor Caritas.

Skalę jedynie materialnej, łatwiejszej do policzenia pomocy, pokazują liczby. W ostatnim roku działalności Parafialne Oddziały pozyskały i przeznaczyły na wsparcie aż 5 mln 934 tys. 733,87 zł.

Wolontariusze w parafiach pozyskują te środki nie tylko od możniejszych darczyńców czy sponsorów, ale sporą część stanowią środki uzyskane z organizowanych akcji, m.in. adwentowych i wielkopostnych, z kiermaszów, festynów i loterii.

Pieniądze są przeznaczane przede wszystkim na wspieranie ubogich i wielodzietnych rodzin, a także dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach oraz dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży.

W ostatnich latach działalności Parafialne Oddziały pozyskały i przeznaczyły na wsparcie:

  • 5 mln 610 tys. 903,91 zł (2013)
  • 5 mln 290 tys. 245,66 zł (2014)
  • 5 mln 934 tys. 733,87 zł (2015)

Od kilku lat istnieje możliwość zbierania funduszy razem z Caritas i pod jej patronatem dla chorych czy niepełnosprawnych.

Chodzi tutaj o możliwość pozyskiwania pieniędzy na leczenie konkretnej osoby chorej poprzez przekazanie 1% na CDT ze wskazaniem w stosownej rubryce celu szczegółowego, czyli podanie imienia i nazwiska potrzebującej osoby.

Od początku prowadzenia tej akcji wsparcie uzyskało w ten sposób:

  • 13 osób – zebrano 143.338,31 zł (2012)
  • 25 osób – zebrano 149.709,53 zł (2013)
  • 44 osoby – zebrano 278.289,86 zł (2014)
  • 75 osób – zebrano 465.443,88 zł (2015)
  • 59 osób – zebrano 390.930,22 zł (stan na 07.12.2016 r.)

Wszelkie informacje, jak pomagać przez Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz jak przekazać 1 procent swojego podatku można znaleźć na stronie www.caritas.diecezja.tarnow.pl. Formularze dotyczące 1 procenta podatku można pobrać tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama