Nowy numer 3/2021 Archiwum

Prezydencki krzyż dla pani Ewy

Prezydent RP Andrzej Duda przyznał Ewie Gawin, posługującej od stycznia 1990 roku w Bertoua w Kamerunie, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Ewa Gawin jest pierwszą misjonarką diecezji tarnowskiej, której zostało nadane tak zaszczytne odznaczenie.

Order Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” to drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne, po Orderze Orła Białego, nadawane za wybitne osiągnięcia m.in. na polu oświaty i działalności społecznej.

Prezydent przyznał pani Ewie Order Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy”.

Jest ona misjonarką posłaną przez Kościół tarnowski, a jednocześnie „ambasadorem” Polski na kameruńskiej ziemi, gdzie 30 stycznia tego roku rozpoczyna 28. rok swego niezwykłego posługiwania.

Miejscowi ludzie doświadczyli i doświadczają za jej pośrednictwem wiele dobra. Wiedzą, że czyni to jako chrześcijanka i zarazem obywatelka Polski.

Dobro czynione jest przez panią Ewę Gawin w różnych wymiarach. Zaczynała pracę jako pielęgniarka - kierownik ośrodka zdrowia w Bertoua.

Do 1994 roku odpowiadała tam za przychodnię. W latach 1994-1997 koordynowała całą służbą zdrowia w diecezji Bertoua, później przez rok odpowiadała za nią w trzech diecezjach. W tej dziedzinie stała się specjalistką i od 2000 roku przez wiele lat reprezentowała całą metropolię w Komisji Episkopatu ds. zdrowia.

Pani Ewa angażuje się również w miejscowym więzieniu. To duży obiekt, w którym przebywa 600 osób: mężczyźni, małoletni, również kobiety z dziećmi. Pani Ewa zaopatruje więźniów w lekarstwa, ale też ich leczy.

Ostatni okres pracy w Kamerunie wypełniony był przygotowaniami różnych projektów. Wśród nich szczególne miejsce poświęcone było niepełnosprawnym ruchowo, oraz dzieciom głuchoniemym. Zarówno jednych, jak i drugich odszukuje w ich miejscach zamieszkania. Jednym umożliwia nieraz skomplikowane operacje, a potem towarzyszy im i zapewnia protezy czy wózki inwalidzkie, by mogli według swoich możliwości powrócić do życia w społeczeństwie i rodzinie.

Innym zorganizowała i wybudowała szkołę współpracując z dziełem kolędników misyjnych diecezji tarnowskiej.

Kiedy w 2006 roku w skromnych pomieszczeniach tzw. centrum alfabetyzacji zaczynała pracę z dziećmi głuchoniemymi, było 4 uczniów.

Dzisiaj jest ich już 120, w wieku od przedszkolnego do kilkunastu lat. Wśród nich jest 65 dzieci głuchoniemych lub słabo słyszących, a reszta z innymi upośledzeniami np. autyzm, opóźnienie rozwoju, będąc jednocześnie niepełnosprawna słuchowo.

W roku 2016 w dzieło prowadzone przez panią Ewę włączyły się dwie wolontariuszki z diecezji tarnowskiej: Małgorzata Pietrucha z Przyszowej i Magdalena Słowik z Tarnowa.

Ewa Gawin 24 kwietnia 2015 roku została wyróżniona złotym medalem Dei Regno Servire przyznanym przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, a 22 czerwca 2015 roku otrzymała złoty medal Benemerenti przyznany przez papieża Franciszka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama