Nowy numer 2/2021 Archiwum

Złoto dla kapelana

Ks. druh Stanisław Szczygieł został odznaczony Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej ks. druh Stanisław Szczygieł, kapelan powiatowy strażaków bocheńskich, został odznaczony Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. To najwyższe odznaczenie przyznawane za długoletnią aktywną działalność w straży.

- Jest to dla mnie wielki zaszczyt, ale też motywacja do dalszych działań na rzecz Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej - mówi ks. Stanisław Szczygieł, proboszcz z Łąkty, dziękując tym, którzy się przyczynili do nadania mu tego wyróżnienia.

Ks. Szczygieł od 2003 roku jest kapelanem strażaków ochotników gminy Żegocina, w 2009 został mianowany zastępcą kapelana powiatowego strażaków bocheńskich, a od 16 października 2015 roku jest kapelanem Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Bocheńskiego.

Od 14 lat wspólnie z druhami strażakami z gminy Żegocina organizuje spotkanie opłatkowe. Odbywa się ono co roku w innej jednostce OSP. - Te uroczystości cieszą się wśród strażaków bardzo dużym zainteresowaniem - zauważa ks. Szczygieł.

Co roku we wrześniu z kolei strażacy udają się do Ptaszkowej na grób ks. prał. Antoniego Poręby, byłego proboszcza z Żegociny i ich przyjaciela. Pamiętają także i o innych zmarłych strażakach, przywołując ich nazwiska podczas tzw. zaduszek strażackich. Co roku w ostatnią niedzielę października delegacja udaje się na nabożeństwo w intencji strażaków i ich rodzin do krakowskich Łagiewnik. Od dwóch lat w maju z kolei biorą udział w nabożeństwie dla strażaków z diecezji tarnowskiej, które ma miejsce na Jasnej Górze. Do tego dochodzą wspólne pielgrzymki, wycieczki czy ogniska.

Złoto dla kapelana   Podczas majowego wspomnienia patrona strażaków św. Floriana strażacy powiatu bocheńskiego od dwóch lat spotykają się na wspólnym nabożeństwie w kościele św. Pawła Apostoła w Bochni Tadeusz Olszewski - Dużo jest tych różnych akcji, ale gdyby nie było zainteresowania ze strony strażaków, to na pewno nie udałoby się ich zrealizować. To oni dają impuls to tego, żeby działać. Widać w tym wszystkim, że strażacy obok codziennych działań, chcą i znajdują czas, by formować swoje postawy religijne i kulturalne - mówi ks. Stanisław Szczygieł.

Jak zauważa, Matka Boża, która patronuje łąkieckiej parafii, także jest bliska strażakom. - Zawsze odgrywa ważną rolę, jeśli nawet nie najważniejszą w życiu druhów strażaków. Rokrocznie w październiku służby mundurowe, w tym także policjanci, udają się na Różaniec do Bochni z okazji tygodniowego odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej w bocheńskiej bazylice - dodaje.

Chwali współpracę z władzami poszczególnych jednostek OSP. - Serdecznie dziękuję wójtowi Żegociny Jerzemu Błoniarzowi, strażakom gminy Żegocina z komendantem gminnym Januszem Stańdo na czele, a także moim parafianom strażakom z Łąkty Dolnej. W ciepłych słowach zwracam się także do strażaków powiatu bocheńskiego na czele z komendantem powiatowym PSP Krzysztofem Kokoszką - mówi odznaczony kapłan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama