Nowy numer 3/2021 Archiwum

Katedra w smartfonie

Najważniejszą świątynię diecezji tarnowskiej można zwiedzać wirtualnie dzięki usłudze Street View w mapach Google.

Wysokiej jakości zdjęcia wnętrza katedry pozwalają z bliska przyjrzeć się dziełom sztuki z których słynie. - To doskonała forma promocji zarówno samej świątyni, jak Tarnowa - uważa Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji. - Funkcja Street View w mapach Google to niekwestionowany lider tego segmentu usług online.

- Z dużą otwartością przystąpiliśmy do współpracy przy projekcie Street View - powiedział proboszcz parafii katedralnej ks. dr Adam Nita. - Tarnowska bazylika katedralna - sanktuarium Matki Bożej Bolesnej jest przede wszystkim miejscem kultu, ulubionym przez wielu mieszkańców Tarnowa i okolic. Jednocześnie jest najważniejszym zabytkiem Tarnowa, wpisującym się od zarania w jego dzieje i bogate dziedzictwo kulturalno-religijne. W jej wnętrzu znajdują się m.in. najwyższej próby dzieła sztuki rzeźbiarskiej - pomniki nagrobne członków rodów Tarnowskich i Ostrogskich, świadkowie dawnej potęgi miasta i jego właścicieli. I to właśnie wymiar historyczny, architektoniczny, kulturalny i religijny bazyliki katedralnej chcieliśmy przybliżyć. A przy okazji zachęcić do odwiedzin Tarnowa, a także naszej świątyni. Mam nadzieję, że Google Street View będzie w realizacji tych zamiarów ważnym sprzymierzeńcem.

Monumentalne kilkunastometrowe pomniki nagrobne władców na Tarnowie - renesansowy rodu Tarnowskich oraz barokowy Ostrogskich - można podziwiać w tarnowskiej katedrze. Cesarz Austrii Franciszek I, który w 1817 roku przybył do Tarnowa wraz ze swoją małżonką Karoliną Augustą, podczas wizyty w tarnowskiej kolegiacie powiedział o nich, że godne są samego Wiednia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama