Nowy numer 3/2021 Archiwum

Poznanie oczekiwań wiernych

23 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

23 stycznia 2017 r. w budynku Kurii Diecezjalnej spotkała się po raz pierwszy Komisja Przygotowawcza V Synodu Diecezji Tarnowskiej, powołana w grudniu zeszłego roku. Pisaliśmy o tym tutaj.

Jak informuje w wydanym na tę okoliczność komunikacie ks. Andrzej Dudek, rzecznik prasowy Komisji Przygotowawczej, bp Leszek Leszkiewicz jako przewodniczący prac całej komisji podkreślał wielokrotnie, że pierwszym zadaniem komisji będzie zdiagnozowanie stanu naszego Kościoła diecezjalnego. "Chodzi bowiem o to by poznać mocne i słabsze strony życia naszych parafii, oraz najgłębsze oczekiwania wiernych, aby potem umieć umiejętnie ukazać problemy, przed którymi dzisiaj stoimy, a które w konsekwencji staną się materiałem do prac Synodu" - pisze ks. A. Dudek.

Pośród głosów w dyskusji, bardzo mocno wybrzmiał także postulat duszpasterski, związany z hasłem synodu "Kościół na wzór Jezusa Chrystusa", który ma podkreślić znaczenie wspólnoty kościelnej, budowanie postawy utożsamiania się z Chrystusem, ale i Kościołem, który stanowimy.

Z kolei biskup Andrzej Jeż ponowił jeszcze raz apel, aby komisja zaczęła szukać bardziej intensywnych form mobilizowania całej diecezji i wszystkich parafii do modlitwy w intencji Synodu. "Ma to być jak na razie pierwsze i zadanie Komisji, wobec widocznego braku entuzjastycznego odzewu na zarządzenie wyrażone przez biskupa w Liście zapowiadającym Synod, aby w każdej parafii na każdej mszy św. w modlitwie wiernych i po komunii wybrzmiewała modlitwa ułożona na tą okoliczność" - informuje rzecznik prasowy Komisji Przygotowawczej.

Powstanie także portal internetowy, a także inne strony w mediach społecznościowych, które mają propagować V Synod Diecezji Tarnowskiej oraz pomóc w diagnozowaniu realnego stanu Kościoła tarnowskiego. To zadanie powierzono ks. Marcinowi Baranowi, zastępcy dyrektora Wydziału Dzieci i Młodzieży kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Z kolei ks. dr hab. Robert Kantor zajmie się opracowaniem regulaminu prac Komisji Przygotowawczej, a ks. mgr Wojciech Karpiel będzie koordynował tworzenie grup otaczających modlitwą V Synod Diecezji Tarnowskiej.

Postanowiono, że Komisja Przygotowawcza będzie spotykać się raz w miesiącu, a całość ciągłych prac będzie koordynowana przez Sekretariat Synodu.

Pełną treść komunikatu ks. Andrzeja Dudka, rzecznika prasowego Komisji Przygotowawczej, publikujemy na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama