Nowy numer 2/2021 Archiwum

Droga do szczęścia

Tyle kolorowych habitów w jednym miejscu, tyle różnych zgromadzeń zakonnych, charyzmatów, posług. Tego dnia szczególnie widać bogactwo Kościoła.

Kilkaset sióstr oraz ojców i braci zakonnych świętowało 2 lutego w Tarnowie Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Obecnie w Kościele tarnowskim pracuje 16 zgromadzeń męskich i 38 żeńskich. Najnowszym, obecnym od kilku tygodni w Kiczni koło Łącka jest Wspólnota Zawierzenia Matki Wielkiego Kościoła (zawierzanki).

– Uświadamiamy sobie kolejny raz dar i łaskę, którą zostaliśmy obdarzeni. To nie jest tak, że na co dzień tego nie dostrzegamy, ale tu w czasie spotkania przedstawicieli tak wielu zgromadzeń widzimy siłę osób żyjących radami ewangelicznymi. Patrząc na tak różnych ludzi, różne habity, różne charyzmaty, widzimy też bogactwo naszego Kościoła – mówi s. Mária Haščáková, diecezjalna referentka ds. zakonnych. – Zachowując słuszną autonomię, swoisty styl dążenia do świętości, jesteśmy wezwani, by wspólnie, w jedności serc i umysłów budować Kościół, uczestniczyć w jego misji, porzucając pokusę realizowania własnych planów i podążania drogami niejako obok głównego nurtu Kościoła. Kościół jest jeden, Chrystusowy, i łączy nas wspólna miłość do niego oraz wspólna troska o jego przyszłość. Łączy nas także wspólnota miłości i troski o tę lokalną cząstkę Chrystusowego Kościoła, którą jest diecezja tarnowska – przypomniał zakonnikom i siostrom w homilii biskup Andrzej Jeż. Wstąpienie do zakonu nie jest łatwą decyzją człowieka odpowiadającego na głos Boga. – Można bardzo często usłyszeć od ludzi, że w zakonie się zmarnujesz, że to nie jest miejsce dla ciebie. Mnie jednak towarzyszyły od początku świadectwo wiary, modlitwa i miłość mojej rodziny – mówi s. Anna Maria Kmieć, karmelitanka od Dzieciątka Jezus. Siostra Mária Haščáková, służebniczka dębicka, doświadczyła pragnienia wstąpienia do zgromadzenia zakonnego, ale od tamtej chwili do wstąpienia do zgromadzenia minęło wiele lat. – Myślę, że Pan Bóg tak działa i dał mi czas, by moja wiara dojrzała i umocniło się moje powołanie – mówi. Zakon, życie samotne czy małżeństwo i rodzina to równoważne drogi powołania do świętości. – Realizacja powołania daje szczęście już tu, na ziemi, także tego do życia zakonnego, pod warunkiem jednak, że właściwie odczytaliśmy pomysł, jaki Bóg miał dla nas – dodaje s. Mária. Siostra Anna Maria zauważa, że potrzeba także realizmu i dojrzałości. – Podobnie jak w małżeństwie, rodzinie, w zakonie także bywa, że marzenie zderza się z rzeczywistością. Wtedy, jak na każdej innej drodze życia potrzebna jest właśnie dojrzałość, konsekwencja i zaufanie, zawierzenie Bogu – mówi. Tak wydeptuje się drogę do szczęścia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama