Nowy numer 3/2021 Archiwum

Gra czterech pokoleń


Po raz 16. w parafii pw. Dobrego Pasterza w Tarnowie zorganizowano zimową spartakiadę.

Pomieszczenia w przyziemiu kościoła 6 lutego opanowali głównie młodzi ludzie grający w tenisa stołowego. 7 lutego należał do szachistów. Przy szachownicach zasiadło 80 graczy. Najmłodsi mieli 5 lat. Najstarszym szachistą był niemal 90-letni Czesław Madej z Zaczarnia.

– Spartakiada została wymyślona wiele lat temu jako jeszcze jeden sposób na integrację naszej młodej parafii. Chcieliśmy zaproponować dzieciom atrakcyjną formę wypoczynku w czasie ferii – mówi Teresa Tracz, prezes Akcji Katolickiej, która organizuje rozgrywki. W organizacji uczestniczy też m.in. parafialna Caritas. – To jest systematyczna praca wielu ludzi, którzy przez długi czas zbierają fundusze na to, by dla każdego uczestnika przygotować upominek i dyplom, by wszystkim, którzy przyjdą, zaoferować poczęstunek – dodaje Krzysztof Nowak, pierwszy prezes AK.
W tegorocznych rozgrywkach tenisa stołowego wzięło udział prawie 30 graczy. – Głównie z parafii. Ale już turniej szachowy wyszedł dawno poza granice parafii, a nawet Tarnowa, bo mamy szachistów z Zaczarnia, Szczepanowic, a nawet Ukrainy – objaśnia Teresa Tracz. To m.in. zasługa sędziego zawodów Wiesława Kasperka. – Mamy dziś turniej u Dobrego Pasterza. Jednak są także w tym czasie, tylko w drugiej połowie miesiąca: turniej u bł. KaroIiny w Tarnowie, turnieje w Borzęcinie, w Skrzyszowie w Gnojniku. W styczniu i lutym region tarnowski jest najaktywniejszy w szachach w Polsce – zapewnia Wiesław Kasperek. Mateusz Zelek ma 9 lat. 6 lutego grał w tenisa stołowego, a 7 lutego w szachy. – To fajnie, że są takie zawody, bo w ferie nie ma za bardzo co robić – mówi. – Zaskoczony jestem, że tylu młodych szachistów mamy na turnieju – mówi ks. Piotr Mikulski, który otworzył zawody. – Gram w szachy, bo dziadek mnie nauczył już dawno. Nie gram za dużo, ale lubię tę grę, bo trzeba przy niej myśleć – mówi Mateusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama