Nowy numer 17/2024 Archiwum

Duch Święty w Ewangelii św. Łukasza

Według trzeciego ewangelisty, Duch Święty jest Objawicielem.

W którym miejscu w Ewangelii św. Łukasza, w odniesieniu do Jezusa, podkreślona jest szczególna rola Ducha Świętego?

Duch Święty jest obecny od początku publicznej działalności Jezusa. Pozostaje w ścisłym z Nim związku. Apostołowie, będąc świadkami życia Jezusa od początku Jego działalności publicznej, a więc od chrztu w Jordanie (por. Dz 1,21-22), mieli możność przyjrzeć się Jego wyposażeniu w dary Ducha Świętego. Czymś w rodzaju streszczenia pierwotnej tradycji o tej tajemnicy są słowa kerygmatu apostolskiego: „Jezusa z Nazaretu [...] Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą” (Dz 10,38).

Nad Jordanem Bóg odpowiedział na wołanie z Księgi Izajasza: „Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił” (Iz 63,19). Gdy Jezus przyjął chrzest, „Duch Święty zstąpił na Niego” (Łk 3,22). Ta chwila to inwestytura, czyli wprowadzenie do pełnienia urzędu  Mesjasza, obdarzonego Duchem zgodnie z zapowiedziami proroków. Poczęty z Ducha Świętego Syn Boży, ukazuje się Izraelowi i światu jako Mesjasz, a więc Namaszczony, czyli – według naszej tradycji językowej – Pomazaniec.

W czasie objawienia nad Jordanem Duch Święty zstąpił na Niego „w postaci cielesnej niby gołębica” (Łk 3,22). Natomiast głos Boga Ojca o Synu umiłowanym potwierdził realizację proroctwa o Słudze Pańskim (Iz 42,1; 44,2). Dla jasności warto tutaj przytoczyć perykopę z czwartej Ewangelii. Według opisu św. Jana Duch spoczywa, a więc trwale przebywa w Jezusie (J 1,32.33). Łatwo można dostrzec tutaj echo słów o różdżce Jessego, czyli o wyposażeniu Mesjasza. „I spocznie na niej Duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pańskiej” (Iz 11,2). Chrzest w Jordanie – to namaszczenie Jezusa na Króla, Proroka i Kapłana. Królewską godność uwypuklają słowa: „mój Syn”, które są odwołaniem do Ps 2,7. Natomiast funkcja prorocka i kapłańska wynika z aluzji do Sługi Pańskiego, który ma zarówno przynieść pełnię objawienia i Prawa, jak i dokonać ofiary ekspiacyjnej.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl