Nowy numer 3/2021 Archiwum

Unijna dotacja

Ponad 2 miliony złotych zostanie przeznaczone na kapitalny remont kościoła w Szynwałdzie.

Do 2018 roku ma być przeprowadzony generalny remont i zarazem renowacja świątyni w Szynwałdzie.

Będzie to możliwe dzięki środkom unijnym z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014 – 2020. Umowę na dotację w wysokości 2,24 mln zł przekazał wicemarszałek Stanisław Sorys.

– W grudniu ubiegłego roku zatwierdziliśmy listę 17 projektów wspierających małopolskie zabytki, które otrzymały w sumie ponad 23,5 mln złotych z regionalnego programu operacyjnego. Cieszę się, że wśród nich jest również zabytkowy kościół w Szynwałdzie. Jestem przekonany, że dzięki tym pieniądzom świątynia odzyska dawny blask – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys, dodając, że to nie jedyne wsparcie z małopolskiego RPO, na które mogą liczyć zabytki w regionie.

 – Wkrótce zostanie rozstrzygnięty kolejny konkurs na dotacje, ale tym razem o wsparcie walczyły projekty o większej skali. Na beneficjentów czeka prawie 100 mln zł – dodaje wicemarszałek.

Remont kościoła parafialnego pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Szynwałdzie pochłonie 3 mln zł – 2,24 mln zł z tej sumy to wysokość unijnej dotacji z programu regionalnego.

Dzięki tym środkom uda się wykonać generalny remont świątyni. Wśród zaplanowanych prac są m.in. remont elewacji, wymiana poszycia dachowego wieży, konserwacja stalowych okiennic czy prace przy konserwacji drewnianej konstrukcji.

Dotacja pozwoli również na remont kamiennych schodów, a także renowację detali architektonicznych, snycerki i rzeźby Chrystusa.

Pilne są również prace przy drenażu i kanalizacji opadowej budynku, a także izolacji fundamentów. Wiadomo również, że zyska najbliższe otoczenie kościoła w Szynwałdzie – przewidziano bowiem remont ogrodzenia i ścieżki procesyjnej.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama