Nowy numer 2/2021 Archiwum

Cyberpionierzy - diecezja.tarnow.pl ma 20 lat

Diecezja tarnowska w kwestiach internetowych prześcignęła nawet Watykan.

Dokładnie 20 lat temu - 24 lutego 1997 roku - została uruchomiona strona diecezji tarnowskiej. Jest o pięć tygodni starsza od witryny watykańskiej.

- Nasze początki wielu wtedy dziwiły. Pamiętam wręcz sensacyjne doniesienia lokalnych gazet na ten temat. Zdjęcie siostry zakonnej obsługującej komputer, które ukazało się w jednym z tygodników, było czymś kompletnie niezwykłym - wspominał niegdyś ks. Józef Kloch, inicjator pionierskich zastosowań komputerów i Internetu w diecezji tarnowskiej.

Z kolei Jerzy Wiatr, webmaster strony diecezjalnej, pamięta, że kiedy witryna ruszała, jedyny serwer obsługujący cały Tarnów znajdował się w Krakowie, a przepustowość łącza wynosiła 2 MB/s. Dziś 10 MB/s wielu z nas ma w swoich komórkach.

Także techniczne uwarunkowania stworzenia strony nie było takie proste. Wszystko trzeba było wpisywać ręcznie, nie było żadnych programów wspomagających. - To był ogrom pracy, swego rodzaju żmudne szydełkowanie, dla którego poświęcało się wiele nieprzespanych nocy - mówił Wiatr.

Już w kwietniu 1989 roku ks. Józef Kloch przekazał abp. Jerzemu Ablewiczowi opracowanie zatytułowane "Informatyka w służbie Kościołowi". Rok później grupa duchownych i świeckich z diecezji tarnowskiej przygotowała dokument na temat możliwości wykorzystania zdobyczy informatyki w pracach Kościoła w Polsce dla V Komisji Synodalnej ds. Środków Społecznego Przekazu.

- Przewidzieliśmy w tym opracowaniu powstanie KAI, tyle że tam nazwaliśmy ją Katolicką Agencją Prasową - mówił ks. Kloch. W 1991 roku w Wyższym Seminarium Duchownym została uruchomiona pierwsza w Polsce seminaryjna pracownia komputerowa. Tutaj też powstał pierwszy na skalę kraju kościelny serwer internetowy.

Od samego początku na stronie diecezjalnej można było także poczytać tarnowskiego "Gościa Niedzielnego". Oprócz zawartości bieżącego numeru istniała możliwość przeglądania numerów archiwalnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama