Nowy numer 18/2024 Archiwum

Duch Święty sprawcą wcielenia Syna Bożego

W opisie Zwiastowania św. Łukasz przedstawia wyjątkowe działanie Ducha Świętego.

Poczęcie i narodzenie Jezusa dziełem Ducha Świętego

W tym momencie św. Łukasz pisze o działaniu Ducha Świętego: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem” ( Łk 1,34).

W Starym Testamencie zwrot Duch Święty czy Duch Elohim lub Duch Jahwe określa zawsze potęgę wyższą od człowieka i zdolną przekształcić go (1 Sm 10,6.9). Duch Święty to tajemnicza siła wypływająca z Boga. Biblia przypisuje Mu niezwykłe działanie, które objawia się niekiedy w ludziach. Ta tajemnicza siła wpływa na ludzi, którzy zbawiają Izraela w czasie wojen. Wpływa także na proroków (Sdz 3,10; 11,29; 13,25; 14,6.19; 1 Sm 11,6-7; Lb 24,4). Działanie Ducha jest czasem przypisywane ręce Boga, która skłania jakąś osobę do działania (Lb 24,2; 1 Krl 18,46; 2 Krl 3,15; Ez 1,3; 8,1). Zwrot ręka Boga jest niekiedy paralelny z terminem Duch (Ez 3,14;37,1). Nie jest to bez znaczenia w wypadku naszego tekstu, gdyż określenie Duch Święty jest złączone z terminem moc. Duch nie jest udzielany tylko czasowo i do wypełnienia misji przejściowej, ale niekiedy także w sposób stały i w związku z trwałą misją (Lb 11,17.25; 27,18; Pwt 34,9; 1 Sm 16,13).

Celem przymierza synajskiego było uświęcenie Izraela. Jednakże z winy narodu izraelskiego groziło niepowodzenie. Bóg zbawi jednak resztę, dokonując odnowienia religijnego i moralnego. To odnowienie mesjańskie będzie dziełem Ducha (Iz 4,3 i nast.; Jr 31,31-34; Ez 36,23-28). W sposób szczególny Duch spocznie na Mesjaszu jako Emmanuelu (Iz 11,1 i nast.), aby uczynić z Niego idealnego króla, Sługę Pańskiego (Iz 42,1) i proroka, który ma nieść dobrą nowinę (Iz 61,1; por. Łk 4,18-19).

Dla Maryi, podobnie jak i dla ludzi Starego Testamentu, Duch nie był bytem różnym od Boga, ale samym Bogiem działającym w człowieku (por. Iz 30,1; 31,3; 40,13; Ag 2,4-5). Anioł zwiastował Jej, że ten właśnie Duch Święty zstąpi na Nią. Jest jasne, że nadnaturalne poczęcie Jezusa nie jest wyłącznie dziełem trzeciej osoby Trójcy Przenajświętszej - Ducha Świętego, ale jest działaniem Boga w Maryi, czyli jest dziełem Trójcy Przenajświętszej.

« 8 9 10 11 12 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl