Przypowieść o chwaście (Mt 13,24-30.36-43)

Jezus mówi o tajemnicy królestwa Bożego.

Czas żniwa

Ale nadejdzie czas żniw. „Żniwem jest koniec świata” (Mt 13,39). Wyrażenie „koniec świata” oznacza koniec istniejącego porządku świata (Mt 24,3; 28,20), przemiana wszystkiego i Boża wola zapanuje w pełni. Znakiem nadejścia końca czasów będzie pojawienie się Syna Człowieczego oraz początek Sądu Ostatecznego. Zapowiedź ta, to dla uczniów Syna Człowieczego nadzieja, ale i zachęta do spojrzenia na swoje życie.

Ciekawym jest, że Jezus nie tłumaczy co oznacza sen ludzi, wschodzenie nasienia, słudzy albo zebranie do spichlerza. Rozmowa sług i gospodarza zatrzymuje się przy zapowiedzi czasu żniw. Podkreślona zostaje kara, która dla synów zła jest nieunikniona i straszliwa.

Zadaniem Syna Człowieczego oraz przychodzących wraz z Nim aniołów (zob. Mt 16,27; 24,31; 25,31) jest dokonać sądu nad złymi. Odpowiedzą oni za wszystkie zgorszenia i wszystkie nieprawości.

Zgorszenia, to wszystko co mogło spowodować duchowy upadek człowieka. To wszystko co przeszkadzało lub odciągało kogokolwiek od pełnienia woli Bożej. Za wszystko co prowadziło do osłabienia i utraty wiary, do odejścia od Boga. Zgorszenia oznaczają nie tylko ludzi, którzy odwodzą wierzących od Chrystusa, ale także i tych, którzy utrudniają niewierzącym i poganom ich drogę do Chrystusa.

Ukarani zostaną także ludzie dopuszczają się nieprawości. Owa nieprawość (zob. Mt 7,23; 13,41; 23,28; 24,12) to: odmowa pełnienia woli Bożej oraz brak miłości. Nieprawość oznacza brak czynów miłości, które stanowią samo serce głoszonego przez Jezusa Bożego Prawa, a z drugiej strony oznacza przekroczenia Prawa Bożego sprawiające moralny chaos. Jest ona przeciwieństwem sprawiedliwości.

„Ci którzy dopuszczają się zgorszenia” oraz ci, „którzy dopuszczają się nieprawości”, są w Kościele i poza Kościołem. Wszyscy oni podlegają sądowi w świetle Prawa Jezusa. Czyny „tych, którzy dopuszczają się zgorszenia” zwracają się przeciwko bliźniemu, utrudniając im dostęp do Jezusa. Czyny tych, „którzy dopuszczają się nieprawości” zwracają się przeciwko nim samym.

Królestwem Jezusa jest z pewnością Kościół obejmujący złych i dobrych. Jednak wydaje się, iż Królestwo Jezusa przekracza granice Kościoła. Jest ono skierowane i otwarte na świat. Zebranie niegodziwych z Jego królestwa oznacza sąd nad całym światem.

Sąd Boga dokona się na końcu czasów, nie teraz. Będzie sprawowany przez Niego, nie przez nas. Teraźniejszość jest czasem cierpliwości, byśmy wszyscy nawrócili się i osiągnęli zbawienie (por. 2 P 3,9).

« 12 13 14 15 16 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..