Stańmy na ramionach olbrzyma przejdź do galerii

7 marca w tarnowskim seminarium odbyła się uroczystość patronalna ku czci św. Tomasza z Akwinu.

Mszą św. w kaplicy seminaryjnej rozpoczęła się dzisiejsza uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu, patrona Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowa. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. infułat Wiesław Szurek. W uroczystości uczestniczyli biskupi - biskup tarnowski Andrzej Jeż, bp Władysław Bobowski i bp Leszek Leszkiewicz, ponadto pracownicy kurii diecezjalnej na czele z kanclerzem i dyrektorami wydziałów, księża i siostry zakonne, księża profesorowie i cała wspólnota seminaryjna.

Odbyła się także okolicznościowa akademia przygotowana przez alumnów II roku, podczas której wykład na temat "Media w świetle Tomaszowej troski o racjonalność" wygłosił ks. prof. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Racjonalność ta, krótko mówiąc, każe nam radykalnie sprzeciwić się wobec pewnego cyrku cywilizacji, jaka jest w dzisiejszych mediach.

Stańmy na ramionach olbrzyma   Wykład na temat "Media w świetle Tomaszowej troski o racjonalność" wygłosił ks. prof. Michał Drożdż Beata Malec-Suwara / Foto Gość Wykładowca przedstawił świętego jako tego, który próbował łączyć świeckość świata z radykalnością Ewangelii. Cechowały go odwaga prawdy, wolność ducha w podejmowaniu nowych problemów, intelektualna uczciwość, w której się mieści również intelektualna pokora, harmonia między rozumem i wiarą, a ponadto miłość prawdy.

- Cóż więcej nam potrzeba w każdym wymiarze życia, w nauce, duszpasterstwie, mediach?! - mówił ks. prof. M. Drożdż. A co zamiast tego mamy w dzisiejszych mediach? - Mamy do czynienia ze zjawiskiem produkcji sensu: negacją realności, wirtualizacją rzeczywistości, promocją skrajności. To prowadzi do propozycji życia traktowanego jako nieustanny happening, w którym łatwo wynieść na piedestał prymitywizm, wulgaryzm, miernotę, gładkie slogany pozbawione merytorycznego uzasadnienia - mówił wykładowca, przekonując, że wszystko to nie służy rozwojowi człowieka, dostarcza mu jedynie schematów, sytuacyjnych kryteriów ocen i gotowych łatwych recept na sukces i szczęście.

Media same w sobie nie są złe, są neutralne, wszystko zależy od tego, jak zostaną wykorzystane. - Arcybiskup Ablewicz nieraz powtarzał, że stając na ramionach olbrzyma możemy widzieć dalej - przypomniał ks. prof. M. Drożdż, przekonując, iż takim olbrzymem intelektualnym jest dla nas św. Tomasz, bazując na jego fundamencie i wykorzystując nowe uwarunkowania, możemy widzieć dalej.

O wykorzystaniu mediów do celów ewangelizacyjnych mówił dziś także bp Jeż. Wspomniał o szkoleniach dziennikarskich, jakie Gość Tarnowski i diecezjalne radio RDN Małopolska będzie prowadzić dla członków m.in. Akcji Katolickiej. Zachęcał do tego, by wydarzenia, jakie się dzieją w parafii, zaistniały także w cyberprzestrzeni. Przypominał jednak przy tym, że nawet gdybyśmy byli uzbrojeni w najlepsze media, to jeśli nie będzie w nas bogactwa duchowego, intelektualnego, nie przekażemy Prawdy i Ewangelii.

Zobacz także: Święto w tarnowskim seminarium

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..