Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie stawiajmy przepisów ponad bliźnimi

Filip Synowiec z parafii św. Pawła Apostoła z Bochni zwyciężył w IV Archidiecezjalnym Konkursie Wiedzy Liturgicznej.

- Chciałbym, byśmy jako ceremoniarze, byli ciekawi liturgii i ciągle się rozwijali w swojej profesji. Byśmy pamiętali, że zadaniem Eucharystii jest również pojednanie nas z drugim człowiekiem. Tak więc nie stawiajmy przepisów ponad bliźnimi, bo to do niczego dobrego nie prowadzi, i z pokorą, tak jak my sami zostaliśmy nauczeni, tłumaczmy zawiłości oraz piękno obrzędów ludziom, którym nie dana była ta wiedza - mówi Filip Synowiec w wywiadzie, jaki ukazał się na stronie internetowej Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej.

Ceremoniarz parafii św. Pawła Apostoła udzielił go po tym, kiedy zajął I miejsce w IV Konkursie Wiedzy Liturgicznej, organizowanym przez Kleryckie Koło Liturgiczne seminarium archidiecezji krakowskiej. Finał odbył się 11 marca.

Jak mówi, pasję związaną z liturgią zaszczepił w nim kurs ceremoniarza. - Potem już poszło prosto: zacząłem sięgać po książki, rozmawiać z mądrzejszymi ode mnie i poszukiwać odpowiedzi na rodzące się pytania - dodaje.

Konkurs Wiedzy Liturgicznej ma promować wiedzę na temat liturgii wśród młodzieży katolickiej i dzielenie się fascynacją liturgią. Cieszy się on coraz większą popularnością - w tym roku wzięły w nim udział 373 osoby z 6 diecezji. Ten wynik niemal czterokrotnie przewyższa frekwencję z poprzednich lat. Tematem tegorocznej edycji konkursu była wspólnota wiary.

Więcej o konkursie można przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama