Nowy numer 2/2021 Archiwum

Promień łaski przejdź do galerii

W diecezji tarnowskiej rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po męskich domach zakonnych.

W najstarszej męskiej wspólnocie zakonnej na terenie diecezji tarnowskiej, w Szczyrzycu, gdzie od XIII wieku istnieje opactwo cystersów, rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wizerunek przybył do Szczyrzyca z diecezji krakowskiej. Razem z konwentem cystersów ze Szczyrzyca i Wąchocka obraz Matki Bożej witali bp Andrzej Jeż oraz księża i bracia zakonni z wielu zakonów i zgromadzeń męskich działających w diecezji tarnowskiej.   

Po powitaniu przed kościołem klasztornym obraz został uroczyście wniesiony do świątyni, gdzie opat Dominik Chucher zawierzył wspólnotę mnichów opiece Matki Bożej. – Wśród wielu próśb, jakie będziemy przedstawiać Matce Bożej, jedna jest szczególnie ważna. To prośba o nowe powołania zakonne – mówił opat.

Mszy św. koncelebrowanej przez opatów Dominika Chuchera ze Szczyrzyca, Eugeniusza Augustyna z Wąchocka, ojców i księży, z udziałem braci zakonnych, kleryków i wiernych przewodniczył bp Andrzej Jeż. – Dziedzictwa, które zakony wniosły w dzieje Polski, nie da się wykreślić, zapomnieć, ponieważ praca zakonów i zgromadzeń zakonnych legła u podstaw samej państwowości, kultury i cywilizacji w Polsce. Liczymy, że i dzisiaj zakony będą spełniać tę ewangelizacyjną i zarazem kulturotwórczą rolę – mówił w homilii bp Jeż.

Zaprosił zakonników do współtworzenia dzieła V Synodu Diecezjalnego. – Wielu z was pochodzi z tej diecezji, ale życie w zakonie według konkretnego charyzmatu pozwala inaczej niż innym spojrzeć na duchowy obraz naszej diecezji. Inni przyszli do nas z zewnątrz. Mają więc zupełnie inne doświadczenie Kościoła, z którego wyszli. Ufam, że pomożecie nam zobaczyć zagrożenia, ale i docenić wartości, które stanowią o sile Kościoła tarnowskiego – zwracał się do zakonników biskup.      

Obraz, który odwiedza męskie wspólnoty zakonne, to jedna z trzech kopii wykonana na polecenie kard. Stefana Wyszyńskiego. – Prymas Tysiąclecia przekazał jedną kopię żeńskim zgromadzeniom zakonnym, a drugą męskim. W tym roku przeżywamy 50. rocznicę przekazania kopii jasnogórskiego wizerunku Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w Polsce. I jest też trzecia kopia, najbardziej znana, ta, która nawiedza parafie. W Szczyrzycu gościliśmy i jedną, i drugą kopię, jako wspólnota zakonna i jako parafia. Cystersów Matka Boża nawiedza drugi raz – dodaje opat Dominik Chucher.

Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej potrwa w Szczyrzycu do niedzieli 19 marca. Następnie obraz przyjmie wspólnota cysterska w Jodłowniku.

Więcej o tym wydarzeniu, maryjnym charakterze zakonu cysterskiego w najbliższym numerze „Gościa Tarnowskiego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama